Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19873 miejsce

Jubileusz kolegiaty w Ostrowcu Świętokrzyskim

W roku 2014 przypada 400 – lecie istnienia w Ostrowcu Świętokrzyskim kościoła św. Michała Archanioła. Z tej okazji w mieście odbywają się liczne uroczystości uświetniające ten dostojny jubileusz.

Kolegiata pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakKościół, a od 2000 roku Kolegiata pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim został ufundowany w 1614 roku przez księcia Janusza Ostrogskiego, właściciela miasta. Świątynia była konsekrowana pod wezwaniem Archanioła Uriela w sierpniu tego roku przez biskupa Waleriana Łubieńskiego. Kościół posiadał trzy ołtarze: główny pw. Archanioła Uriela i dwa boczne pod wezwaniem św. Wawrzyńca i Marii Magdaleny. W 1644 roku na wzgórzu nieopodal rzeki Kamiennej wzniesiono budowlę murowaną, która jednakowoż uległa zniszczeniu podczas "potopu" szwedzkiego. Na przełomie XVIII i XIX wieku kościół odrestaurowano dzięki staraniom Konstancji z Danhoffów Sanguszkowej. Następnie dobudowano dwie frontowe wieże boczne ufundowane przez Władysława Laskiego. Świątynia była kilkakrotnie rozbudowywana i przebudowywana w stylistyce barokowej i neobarokowej. W 1944 roku powstał nowy kamienny ołtarz główny wykonany przez Józefa Jamroza. W 1918 roku mszę świętą w ostrowieckim kościele odprawiał Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI.

Fragment wystawy w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakWiele wydarzeń z historii obecnej kolegiaty św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim znalazło swój trwały ślad na zdjęciach zamieszczonych w albumie jubileuszowym, którego promocja odbyła się w poniedziałek, 15 września 2014 roku w kinie "Etiuda" i w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury. To właśnie ostrowieccy fotograficy z Andrzejem Ładą i Stanisławem Dunin – Borkowskim na czele pracowali nad wykonaniem własnych fotografii, rekonstrukcją zdjęć pochodzących z Archiwum Kurii Diecezjalnej, Muzeum Historyczno – Archeologicznego oraz zasobów prywatnych mieszkańców miasta, które następnie Uroczystość jubileuszu uświetnił występ Chóru Nauczycielskiego Coro Cantorum. / Fot. Krzysztof Krzakznalazły się w imponującej publikacji jaką jest album fotograficzny "400 lat Kościoła pw. Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim" w opracowaniu graficznym Pawła Działowskiego. Część z nich można było także oglądać w Galerii Fotografii MCK. W uroczystej promocji wydawnictwa wziął udział Chór Nauczycielski Coro Cantorum pod dyrekcją Ewy Goworowskiej i schola z parafii św. Michała Archanioła prowadzona przez księdza Michała Powęskę. Gospodarzem uroczystości był proboszcz parafii św. Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim, ks. prałat Jan Sarwa.

Okładka albumu wydanego z okazji jubileuszu. / Fot. Krzysztof KrzakOd wtorku, 16 września, w urzędzie pocztowym przy Alei 3 Maja w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie można stemplować korespondencję pocztową okolicznościowymi stemplami wydanymi przez Pocztę Polską z okazji jubileuszu.
W dniach 22 – 24 września parafię nawiedzi figura św. Michała Archanioła z Gargano. Nawiedzenie rozpocznie Msza święta na ostrowieckim Rynku. Oprócz zwyczajowych w takiej sytuacji nabożeństw przewidziano również projekcje filmów poświeconych kościołowi i jego patronowi. Główne uroczystości, z udziałem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza zaplanowano na 28 września; poprzedzą one odpust parafialny przypadający w dniu imienin Michała.

W listopadzie br. odbędzie się sesja naukowa i promocja książki monografii parafii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Słuszny jubileusz!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wewnątrz ten kościół ładny. Właśnie zwiedziłam http://www.kolegiata.ostrowiec.pl/vtour/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.