Facebook Google+ Twitter

Jubileusz mistrza. Dziś 122. rocznica urodzin Charliego Chaplina

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-04-16 10:13

Charlie Chaplin - brytyjski aktor i reżyser - pozostaje jedną z najlepiej rozpoznawanych postaci światowego kina. 16 kwietnia przypada już 122. rocznica urodzin tego najsłynniejszego bodaj komika wszech czasów.

 / Fot. Greg Williams, CC 2.5, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Chaplin_caricature.JPG&filetimestamp=20061104202437Charles "Charlie" Spencer Chaplin - tak brzmi pełne imię najsłynniejszego brytyjskiego aktora kina niemego. Ci, którym ta barwna postać kojarzy się jedynie z kinem, są jednak w wielkim błędzie, gdyż Chaplin udowodnił swój talent również jako reżyser, scenarzysta, producent oraz kompozytor muzyki filmowej.

Bez wątpienia Chaplin jest jedną z najbardziej rozpoznawanych postaci światowego kina. Choć od momentu jego aktorskiego debiutu minął już blisko wiek, grana przez niego w filmie postać Trampa - niskiego włóczęgi z manierami dżentelmena, ubranego w przyciasną marynarkę, za duże spodnie i olbrzymie buty, z nieodłącznym melonikiem, bambusową laseczką i wąsikiem - także dziś wywołuje salwy śmiechu.

Czytaj też: Dzisiaj obchodzimy urodziny Chaplina

Nie zawsze było do śmiechu

Chaplin urodził się w Londynie w rodzinie o tradycjach aktorskich. Rodzice rozwiedli się niedługo po narodzinach Charliego, który odtąd pozostawał pod opieką matki. Żyli w bardzo trudnych warunkach, stale się przeprowadzając do coraz mniejszych mieszkań. W 1896 roku matce Chaplina nie udało się znaleźć pracy i oboje trafili do przytułku. Ojciec zmarł z powodu alkoholizmu, kiedy Charlie miał 12 lat. Matka przeszła załamanie nerwowe i wkrótce została umieszczona w szpitalu psychiatrycznym.

Narodziny gwiazdy

Charlie pierwszy raz wystąpił na scenie w jednym z musicali, mając zaledwie 5 lat. Tego wieczoru występowała jego matka, a on czekał na nią za kurtyną. Kiedy schorowana matka poczuła się źle i została zmuszona do przerwania występu, dyrektor teatru wypchnął na scenę małego Charliego. Wtedy chłopiec zaczął naśladować matkę, tym samym stawiając pierwsze kroki w zawodzie aktora. W 1900 roku, w wieku 11 lat, Charlie z pomocą brata otrzymał rolę komicznego kota w pantomimie "Kopciuszek" w londyńskim hipodromie.

Czytaj też: Senasacyjne odkrycie w "Cyrku" Chaplina. Kobieta trzyma komórkę?

Trzy lata później pojawił się w filmie "Jim, A Romance of Cockayne". Wkrótce potem dostał swoją pierwszą większą rolę, grając chłopca sprzedającego gazety w filmie o Sherlocku Holmesie. O niełatwych początkach kariery Chaplina, kiedy pracował za psie pieniądze w podmiejskim teatrze w Londynie krąży nawet zabawna anegdota. Otóż budynek wspomnianego teatru roił się od szczurów, dyrektor Chaplina często wołał załamując ręce:
- Już nie mogę wytrzymać! Jak się pozbyć tej plagi?!
Na to Chaplin:
- Niech pan im da moja gażę, wtedy szybko zdechną z głodu!

Według rejestrów imigracyjnych, Charlie Chaplin przyjechał do Ameryki z trupą Karno w 1912 roku. Tam został zauważony przez producenta filmowego Mack Sennetta, który zatrudnił go do swojego studia "Keystone Film Company". Od tego momentu jego kariera potoczyła sie błyskawicznie.


Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

anonim.anonim
  • anonim.anonim
  • 16.04.2011 21:55

Charlie Chaplin!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dużo serdecznego uśmiechu dla Mistrza humoru i sceny! Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.