Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz periodyku POLONIKA

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Okładka jubileuszowej POLONIKI z Wiednia.
Okładka jubileuszowej POLONIKI z Wiednia. Scan okładki
Ukazał się kolejny periodyk Polonii wydawany w Austrii. Marcowy kolorowy numer miesięcznika Polonii Austriackiej POLONIKA w tym roku obchodzi swoje 18 lat.

Wiedeński miesięcznik powstał w 1995 roku. Redaktorem naczelnym jest Sławomir Iwanowski wraz z dr Halina Iwanowska. Redakcje tworzą B. Bartusiak, A, Burzyński, A. Haar, M. Hruz, A. Innerhofer, R. Kowalewski, D. Krzywicka - Kaindel, M. Marszałkowska, B. Niedźwiedzki, M. Sekulska, E. Steinhard.

W najnowszym numerze jest ważne hasło dla osób polskiego pochodzenia - W naszym domu mówimy po polsku.

Wszechnica Wiedeńska - pod takim tytułem 18 lutego 2013 Polonika zorganizowała w Stacji Polskiej Akademii Nauk wykład pt. Powstanie styczniowe w obrazach Artura Grottgera, który wygłosiła dr Anna Ziemlewska. Był to premiera cyklu wykładów popularno naukowych, których tematem będą ważne wydarzenia z historii Polski.

W Nowym Jorku powstał portal www.dobrapolskaszkola.com . Zadaniem jego jest wspieranie rodziców polskiego pochodzenia, którzy wychowują swoje dzieci na emigracji w duchu polskim. Zainicjował kampanię: „W naszym domu mówimy po polsku”, zdaniem
jest propagowanie nauczanie języka polskiego. Redakcja austriackiej POLONIKI przyłączyła się do tej bardzo ważnej akcji.

W Wiedniu znana z propagowania nauki języka polskiego jest dr Katarzyna Kainacher nauczycielka w polskiej i austriackiej szkole. Wymieniona jest autorką książki pt. Dziecko w środowisku dwujęzycznym i jego komunikacja międzykulturowa.

Przedstawiony został Dekalog nauki języka polskiego - czyli zbiór reguł, które warto wprowadzić w każdym polskim domu za granicą:
1. Wprowadźmy zasadę: w domu rozmawiamy tylko po polsku!
2. Czytajmy wspólnie polskie książki.
3. Rodzinne wieczory filmowe - oczywiście z polskimi filmami.
4. Zachęcajmy dzieci i młodzież do kontaktów z polskimi rówieśnikami.
5. Podchodźmy po partnersku - wprowadźmy zasadę „Ty mnie poprawiasz w błędach np. w niemieckim, ja cię poprawiam w polskim”.
6. Zapiszmy dziecko na zajęcia lub warsztaty prowadzone w języku polskim, oczywiście w dziedzinie odpowiadającej jego zainteresowaniom.
7. Odwiedzajmy Polskę.
8. Starajmy się celebrować święta Wielkanocy i Bożego Narodzenia po polsku.
9. Zachęcajmy dzieci do aktywnego działania na rzecz społeczności polonijnej.
10. Najważniejsze: wszystkie powyższe działania róbmy w atmosferze zabawy, swobody i wesołości. Nie czując stresu, dzieci i młodzież będą w nich wówczas chętnie uczestniczyć. Dobra Polska Szkoła.

Nicole Solarz jest jedynym posłem polskiego pochodzenia w Austriackim Parlamencie z Salzburga. Jako posłanka odpowiedzialna jest za sprawy młodzieży oraz nowoczesnych technologii. Zawsze podkreśla .. Jestem bardzo związana z Polską, to są więzy krwi i więzy emocjonalne... . Z zawodu jest doktorem nauk prawnych.
(materiał jest chroniony prawem autorskim)

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto