Facebook Google+ Twitter

Jubileusz plastikowej piękności

Najsłynniejsza lalka świata obchodzi dziś swe 48. urodziny. Mimo iż niedługo "stuknie" jej drugie ćwierćwiecze, Barbie wciąż cieszy się wspaniałą formą i niesłabnącym sukcesem. Skąd u niej ta długowieczność?

Barbie/fot.http://www.sxc.hu/ Lalka Barbie, a właściwie Barbara Millicent Roberts , bo tak brzmi jej pełne imię, "narodziła" się 9 marca 1959 w Nowym Jorku, podczas targów American Toy Fair.
Jej twórczynią oraz matką chrzestną jest Ruth Handler, właścicielka Mattel Creations.
Barbie będąca kopią niemieckiej lalki Lilli, jaką Ruth podarowała swej córce Barbarze, zasadniczo różni się od innych lalek jakimi dotychczas bawiły się małe dziewczynki .Poczciwa szmaciana kuzynka z włosami z włóczki/fot.http://www.sxc.hu/

Jej długie, zgrabne nogi, szczupła talia oraz dumnie wypięta pierś są prawdziwym wyzwaniem dla kształtów lalek wiktoriańskich z pucołowatymi porcelanowymi twarzyczkami oraz ich poczciwych szmacianych kuzynek z włosami z włóczki. Barbie po prostu jest kobietą.

Początkowo Barbie była brunetką z jasną karnacją i o spolegliwym spojrzeniu, zawsze w czarno - białej sukience. Dopiero z początkiem lat 70, stała się atrakcyjnie opaloną blondynką z plaży w Malibu, o pewnym siebie spojrzeniu, modnej garderobie oraz licznych profesjach. Z biegiem lat Barbie zmieniła nie tylko garderobę i liczne zawody, lecz również kolor włosów czy rasę... pierwsze lalki o cechach afro-amerykańskich pojawiły się w latach 80. Z czasem Barbie pojawiła się we wszelakich odmianach etnicznych, stała się też księżniczką a także zaczęła prowadzić samochód czy jeździć konno. Barbie w roli kobiety aktywnej i spełnionej doczekała się również partnera w osobie Kena, z którym "żyła" szczęśliwie aż do roku 2005, kiedy to porzuciła go dla australijskiego surfera - Blaine'a.
Romans okazał się jednak nietrwały i wobec obojętności jaką okazały Blaine'owi małe dziewczynki, bawiące się Barbie, Mattel ponownie wylansował Kena na jej towarzysza.

Równolegle do ogólnodostępnej wersji Barbie, Handlerowie stworzyli w latach 90 wersję luksusową, ubraną w ekskluzywne kolekcje ciuchów, specjalnie zaprojektowanych dla niej przez wielkie domy mody.
Mimo wysokiej ceny, laleczki ubrane przez Versace, Diora czy Lacroix odniosły duży sukces i z czasem osiągnęły jeszcze większą wartość wśród kolekcjonerów.

Innym udanym pomysłem Mattel, są lalki "celibrities", będące miniaturowymi lalkami słynnych osób, czy gwiazd show biznesu. Wśród renomowanych "plastikowych piękności" znalazły się min.: piosenkarki Cher i Madonna, top modelka Naomi Campbell, czy słynna aktorka Marilyn Monroe.screen ze strony www Mattel

Barbie jest aktualnie najlepiej sprzedającą się lalką na świecie, dzięki której, przedsiębiorstwo Mattel realizuje rocznie blisko miliard dolarów zysku.

Ciekawostką jest fakt, iż Barbie jest na cenzurowanym w krajach muzułmańskich, takich jak Arabia Saudyjska oraz Iran, gdzie uznawana jest za symbol zachowań kobiecych niezgodnych z moralnością propagowaną przez Islam.
Według twórców zakazu, Barbie jest stworzona przez Żydówkę - Ruth Handler - i jak twierdzą integryści, ma służyć celowej demoralizacji. Radykalna postawa rządu nie jest jednak w stanie powstrzymać rozwijającego się "podziemnego" handlu "niemoralną" laleczką.

Przypinka fanklubu Barbie/Fot.Paulina PlizgaObecnie Barbie posiada na całym świecie fan-kluby, które zrzeszają nie tylko małe dziewczynki, ale również spore grono dorosłych, przede wszystkim kolekcjonerów, dzięki którym mit plastikowej ślicznotki trwa niezmiennie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Ciekawy temat, ładna realizacja, ładny język. No co, jak nie plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rocznica ważna, sprawa ciekawa, świetny tekst (+). Nie trzeba być jednakowoż mudżahedinem, żeby z dystansem podchodzić do Barbórki (i jej żywych inkarnacji).
Kochanego ciała nigdy nie za wiele!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ha! A jednak Barbie była kiedyś brunetką! Ha! + oczywiście

Komentarz został ukrytyrozwiń

+... uwielbiałam bawić się Barbie, miałam ich aż 11.

Komentarz został ukrytyrozwiń

plusik
fanką Barbie nie jestem, choć jako dziecko śniłam o niej po nocach :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

- teskt świetny, ale swojemu dziecku bym tego nie kupiła. Idealne kształty kobiece (że - dla kogo idealne?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moja ukochana zabawka z dzieciństwa:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ja nie wiedziałam, że ona jest już taka dorosła, rzeczywiście nieźle się trzyma :) Bardzo sympatyczny tekst Paulino.
Szkoda tylko, że moja córka jest taka fanką tych lalek. Te wszystkie domki, samochody, karoce, konie, mebelki ... majątek !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.