Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14177 miejsce

Jubileuszowa Netia Off Camera na start

Ponad 200 filmowych projekcji, kinowe spojrzenie na przyszłość, mroczy charakter z serialu "Sherlock" oraz Agnieszka Holland jako przewodnicząca jury - tak zapowiada się zbliżająca się 10. edycja festiwalu Netia Off Camera w Krakowie.

Kadr z filmu 'Ostatnia rodzina' w reż. Jana P. Matuszyńskiego / Fot. materiały prasowe- Film to życie, z którego wymazano plamy nudy - mawiał mistrz suspensu Alfred Hitchcock. O znużenie podczas kinowych seansów zapewne nie będą musieli się martwić goście kolejnej edycji święta filmu niezależnego pod Wawelem. Jubileuszowa, dziesiąta edycja festiwalu Netia Off Camera rozpocznie się w piątek 28 kwietnia. Podobnie, jak w latach poprzednich głównych wydarzeniem przeglądu alternatywnego kina będzie konkurs główny "Wytyczane Drogi". O nagrodę 100 tys. dolarów oraz grant w wysokości miliona zł na realizację kolejnego filmu w Polsce będzie walczyć dziesięć obrazów z całego świata. W tym gronie znalazł się również jeden polski film "Ostatnia rodzina" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego o skomplikowanych relacjach malarza Zdzisława Beksińskiego oraz jego żony i syna.

Zwycięzce w tej kategorii wskaże ekspercie jury, na czele którego stanie Agnieszka Holland. Uznana na świecie polska reżyserka filmowa, której produkcje m.in. „Zabić księdza” (1988), „Olivier, Olivier” (1991), „Tajemniczy ogród” (1993) zdobyły uznanie krytyków i publiczności na całym świecie. Holland ma również na koncie reżyserię seriali „Gorejący krzew” czy "House of Cards", a od 2014 r. przewodniczy Europejskiej Akademii Filmowej.

Kadr z filmu 'Sztuka kochania' w reż. Marii Sadowskiej / Fot. materiały prasoweOrganizatorzy Netia Off Camera nagrodą również najlepszą polską produkcję. Do rywalizacji o 300 tys. zł ufundowane przez Kulczyk Foundation stanie 10 rodzimych filmów: "Amok" (reż. Katarzyna Adamik), "Gwiazdy" (reż. Jan Kidawa-Błoński), "Jestem mordercą" (reż. Maciej Pieprzyca), "Kamper" (reż. Łukasz Grzegorzek), "Plac zabaw" (reż. Bartosz M. Kowalski), "Szatan kazał tańczyć" (reż. Katarzyna Rosłaniec), "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" (reż. Maria Sadowska), "Wołyń" (reż. Wojciech Smarzowski), "Wspomnienie lata" (reż. Adam Guziński) oraz "Zjednoczone stany miłości" (reż. Tomasz Wasilewski). Polskie kino oceni trójka gości z zagranicy: Victoria Thomas (reżyserka castingów do filmów Quentina Tarantino), Joanna Johnston (kostiumografka produkcji Stevena Spielberga) oraz Walter Fasano (montażysta współpracujący z m.in. z Tildą Swinton).

Obok sprawdzonych w poprzednich edycjach festiwalu sekcjach, takich jak „Amerykańscy niezależni”, „Odkrycia”, „Best of fest” czy „Nadrabianie zaległości”, pojawią się cztery nowe bloki tematyczne. Filmy z sekcji "Aż po grób" mają udowodnić, że twórcze i inspirujące przepisania konwencji melodramatycznych są możliwe, a my sami wciąż tęsknimy za romantycznymi opowieściami. Sekcja "Przyszłość nadejdzie dziś" jest zaproszeniem do wspólnego zastanowienia się nad przyszłością, która jak w numerze kultowego zespołu The Doors, jest bliżej i nadejdzie szybciej niż nam się to wszystkim zdaje.

Kadr z filmu Natomiast filmy prezentowane w ramach sekcji "Silna płeć" dotykają tego, co nurtuje, fascynuje, cieszy, gnębi czy frustruje współczesne kobiety. Co jest dla nich ważne, o co walczą, z czym muszą się borykać? Ostatnia nowość w programie sekcji to "Ludzie to fikcja?", która nakłania do zmiany optyki i spojrzenia na pozycję człowieka w świecie i jego związki ze zjawiskami, jakie przyjęto uważać za „wynaturzenie”. Nazwę sekcji zaczerpnięto z popularnego facebook’owego profilu drwiącego z aż nadto akademickich i skomplikowanych teorii posthumanistycznych.

Andrew Scott / Fot. materiały prasoweW sumie dla miłośników filmu niezależnego przygotowano ponad 200 projekcji nie tylko w miejscach tak oczywistych, jak sala kinowa. Do 7 maja w Krakowie będzie można wybrać się do kina nad rzeką, na barce wodnej, na dachach i miejskich placach. Wzorem lat poprzednich, poza wielkimi ekranami gwiazdy filmowe spotkają się z fanami również podczas spotkać Q&A oraz w miasteczku filmowym na placu Szczepańskim. W Krakowie pojawi się irlandzki aktor Andrew Scott, znany szerokiej publiczności z roli profesora Moriarty'ego w serialu "Sherlock".

Dla spragnionych nie tylko filmowych wrażeń przygotowano cykl koncertów w ramach Off Sceny. Podczas festiwalowego tygodnia w Zet Pe Te na ul. Dolnych Młynów zagra m.in. Kortez, Dillon, Sonia Stein oraz The Fruitcakes. 10. edycja Netia Off Camera potrwa od 28 kwietnia do 7 maja. Więcej informacji na offcamera.pl.

(mat. prasowe)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.