Facebook Google+ Twitter

Jubileuszowa oferta Niemieckich Kolei

Niemieckie Koleje (Deutsche Bahn) obchodzą w tym roku swoje 175-lecie. Z tej okazji w całym kraju zaplanowano szereg imprez, wystaw i festynów, a także przygotowano specjalną ofertę dla miłośników kolejowych podróży.

Niemieckie Koleje (DB) mają 175 lat. Nowoczesna architektura głównego dworca kolejowego w Berlinie. / Fot. Joanna Maria Czupryna Jako nastolatka wychowałam się i dorastałam na tzw. "Ziemiach Odzyskanych" (Ziemia Lubuska), które charakteryzowała m.in. gęsta sieć czynnych połączeń kolejowych. Zarówno przy planowaniu podróży (PTTK, ZHP) jak i spontanicznych wypadach w góry (Sudety) miało się wówczas pewność, że nawet w najmniejszych miejscowościach pociągi zatrzymują się kilka razy dziennie, co pozwalało na swobodę działań. Dzisiaj natomiast muszę sprawdzać, czy tam gdzie chcę dojechać, budynki dworcowe nie zostały już przerobione na mieszkania i biura do wynajęcia a tory nie zarastają trawą.

Pamiętam doskonale, że jeszcze na studiach w Poznaniu, przed obcięciem ulg dla młodzieży uczącej się (kiedyś przysługiwała zniżka 50 proc.) potrafiłam wsiąść w pociąg i na kilka godzin udać się w góry, nad morze, do Krakowa itp. Były to ekspresowe, spontaniczne wypady bez celu, chyba, że za taki należy uznać spacer boso po plaży czy kontemplowanie widoku gór. Od zawsze, będąc osobą niezmotoryzowaną (ale z prawem jazdy) korzystam z transportu publicznego, chociaż w Polsce coraz rzadziej.

Kiedy więc, jadąc kilka dni temu z Berlina do Frankfurtu nad Odrą, natknęłam się w bezpłatnym magazynie DB na ciekawą, jubileuszową propozycję Niemieckich Kolei, od razu przypomniały mi się wcześniejsze lata prawie nieograniczonych i tanich podróży z PKP.

Malownicza Norymberga, 2009. / Fot. Joanna Maria CzuprynaZ okazji 175-rocznicy uruchomienia pierwszej, regularnej linii kolejowej pomiędzy Norymbergą a Fürth została przygotowana oferta Jubileuszowy Paszport (Jubiläums-Pass). Umożliwia on nieograniczoną ilość przejazdów pociągami DB w 2. klasie (City Night Line możliwe za dopłatą) na terenie Niemiec w określonym czasie. Do wyboru są dwa warianty: 175 godzin (7 dni i 7 godzin) lub cały miesiąc. Dodatkowo posiadacze Paszportów będą mogli skorzystać nieodpłatnie z ofert DB 7 grudnia 2010 r. (okrągła rocznica pierwszego przejazdu pociągu na trasie Norymberga-Fürth) oraz zwiedzić norymberskie Muzeum Niemieckiej Kolei (Museum DB). Ceny kształtują się odpowiednio: 175 euro za 7 dni i 7 godzin (do 27 lat 145 euro) oraz 299 euro za miesiąc (do 27 lat 246 euro). Bilety są już do nabycia w punktach i kasach DB (również online http://www.db.de), a skorzystać z nich można pomiędzy 13 czerwca a 31 sierpnia.

Stare lokomotywy można również oglądać przez cały rok w berlińskim Muzeum Techniki. / Fot. Joanna Maria CzuprynaMiłośnicy kolejnictwa jako takiego (niekoniecznie podróży), będą mieli sporo okazji by nacieszyć oko widokiem starych lokomotyw z całej Europy, jeśli tylko podczas wakacyjnych wojaży zahaczą o Norymbergę (pokaz 6.08 - 31.10 w Muzeum DB). W 16 miastach Niemiec odbędą się wielkie festyny na głównych dworcach kolejowych (m.in. 4 lipca w Berlinie, 11 lipca w Hamburgu, 22 sierpnia w Dreźnie, 12 września w Schwerin). Więcej informacji w języku niemieckim i angielskim na stronie http://www.planet-eisenbahn.de.

W tym roku rodzime Sudety przegrały z bawarskimi Alpami. Gdzieś po czeskiej stronie, 2002 r. / Fot. Joanna Maria CzuprynaMnie oferta DB zainteresowała na tyle, że już od kilku dni próbuję ustalić sensowny plan miesięcznej podróży po Niemczech. Na celowniku mam miejsca, które od kilku lat tkwią na liście "do odwiedzenia", głównie w południowych landach, jako że kocham góry. Z pewnością będą to też miejsca związane z dynastią pruskich królów i cesarzy, obiekty i miasta z listy UNESCO, a także miejsca tajemnicze i mistyczne. Ciekawie będzie przekonać się o prawdziwości stereotypu, podkreślającego różnice pomiędzy południowymi, katolickimi Niemcami a protestancką, przemysłową północą. I tym wszystkim, o czym się mówiło na ciekawszych lekcjach niemieckiego w szkole...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Niemieckie Koleje mają cały szereg ofert krajowych, podzielonych na landy, przygranicznych itd. Bilet weekendowy w takiej formie już nie istnieje, teraz są oferty jednodniowe. Moim zamiarem w artykule było zwrócenie uwagi na jednorazową akcję DB z okazji jubileuszu, a nie propozycje będące w stałej ofercie. Nawiasem mówiąc, jestem w trakcie podróży z owym "paszportem" i po 10 dniach szacuję, że wartość pojedynczych biletów przejechanych km przekroczy cenę paszportu kilkunastokrotnie (!). Nie wspominając o innych, o wiele ważniejszych aspektach, jak zwiedzanie Niemiec dosłownie "wszerz i wzdłuż", poznawanie ludzi, zdjęcia itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W okolizach Freiburga, Stutgard, Frankfurt a/Mein korzystałem z "Wochenendeticket". Dobrze byłoby, gdybyś na ten temat dorzuciła informacje. Na jeden bilet normalny można było zabrać cztery osoby towarzyszące a bilet i tak był tani. Jeździć na tym bilecie można było przez cały weckend, t.j. w piątek od godz 13;00 do niedzieli godz 24;00. No, ale to było kilkanaście lat temu i dawno tam mnie nie było.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.