Facebook Google+ Twitter

Jubileuszowy Zlot Związku Harcerstwa Polskiego

Czasami jest tak, że człowiekowi brakuje czasu na wszystko. Ja trzymam się słów "dla chcącego nic trudnego". Nawał pracy nie przeszkodził mi jednak odwiedzić harcerskiej braci w Krakowie. Jubileuszowy Zlot ZHP widziany okiem instruktora związku - widziany moim okiem.

Brama Orła Białego / Fot. Jan GubałaMoje życie w harcerskim mundurze to kawał czasu- ponad 20 lat. Jako harcerz nie pozwoliłbym sobie, aby nie być chociaż przez chwilkę w Gnieździe Orła Białego. Spotkałem wielu starych instruktorów - znajomych. Pytałem ich co sądzą o zlocie. Dla wielu z nich, tak jak i dla mnie, co najmniej dziwnym pomysłem jest robienie takiej harcerskiej imprezy w centrum miasta. Dookoła zatłoczone ulice, pędzące samochody, a w jądrze tego miejskiego zgiełku obrzędowe harcerskie ognisko, nocna warta czy "śpiewogranie".

Wywodzę się z kręgu leśnych ludzi i dzikiej braci, trochę ten zlot nie po mojemu... Harcerstwo trzeba jednak promować i pewnie z tego powodu podjęto decyzję, że zlot odbywa się w Grodzie Kraka. Nie można także porównać imprezy tego typu do obozu harcerskiego, bo to zupełnie co innego. Miło mi było maszerować w harcerskim mundurze wśród tylu młodych ludzi, którym przyświecają podobne cele jak mi. Idąc koło Gniazda Stołecznego grupa harcerzy, których nie znałem zaprosiła mnie na zupę kalafiorową. Chętnie bym skorzystał, ale tyle co jadłem w Chorągwi Gdańskiej - odpowiedziałem. Pomyślałem - jednak stare harcerskie zasady gościnności nadal są przestrzegane.

Maszerując po tym wielkim placu opanowanym przez skautów uśmiech nie opuszczał mojej Brama Gniazda Podkarpackiego / Fot. Jan Gubałatwarzy. Przypomniały mi się słowa mojego kolegi, z którym pracuję - zapytał "to harcerze jeszcze są?" Odpowiadam ci Boguś - jest ich wielu i mają się świetnie!

Zlot jest ważnym elementem działań ZHP, szczególnie w czasach gdy harcerstwo staje się coraz mniej zauważalne przez młodzież. Harcerstwo jest potrzebne, bo to nie tylko zabawa! Trzeba pamiętać, że skauting uczy, wychowuje pokazuje drogę, którą warto iść. Miło, że odwiedził harcerzy sam prezydent RP wraz z małżonką. Mam jednak nadzieję, że nie skończy się tylko na tym, że był, porozmawiał i opowiadał o swoim harcowaniu. Może warto żeby władze i politycy zauważyły pracę harcerzy na rzecz naszego kraju i ludzi!


Wybrane dla Ciebie:


Tagi: zlot ZHP harcerze


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.