Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20221 miejsce

Jugosławia. Królestwo Słowian skazane na porażkę

W tym roku minęła 15. rocznica nalotów NATO na Jugosławię. W dniu rocznicy spotkałem się z tezą, że było to "naruszenie integralności granic", co zabrzmiało mi dość znajomo. Postanowiłem zająć się tym tematem i opisać historię tego kraju.

Od początku:


Sarajewo 2010 / Fot. Mikołaj KapałaW XX wieku ziemie na Bałkanach należały do monarchii austro-węgierskiej, a zamieszkiwali je Chorwaci, Serbowie i Słoweńcy, narody południowo-słowiańskie, które przez długi okres dążyły do utworzenia wspólnego niepodległego słowiańskiego państwa. W 1915 roku, w czasie trwania pierwszej wojny światowej, utworzono Komitet Jugosłowiański w Londynie, zajmujący się między innymi rokowaniami z Serbią na temat utworzenia wspólnego państwa jugosłowiańskiego. W 1917 roku premier Królestwa Serbii podpisał deklaracje o zjednoczeniu Słowian południowych w niezależnym królestwie.
Po zakończeniu pierwszej wojny światowej w 1918 roku, powstało Królestwo Chorwatów, Serbów i Słoweńców. W latach dwudziestych wyraźny stał się konflikt wewnętrzny między Chorwatami, Serbami i Macedończykami. W 1928 jeden z posłów zastrzelił trzech swoich przeciwników politycznych. W związku z tym incydentem król Aleksander I zawiesił konstytucję i objął rządy osobiste. Zmieniono wtedy nazwę kraju na Królestwo Jugosławii. Mimo wprowadzenia nowej konstytucji, od dłuższego czasu narastały nastroje separatystyczne, w efekcie których król zginął w zamachu zorganizowanym przez terrorystów chorwackich i macedońskich.

W sierpniu 1939 roku rząd Jugosławii wydał zgodę na utworzenie Autonomicznej Banowiny Chorwackiej . Wojna z Niemcami, Węgrami i Włochami szybko zamieniła się z wojnę domową. Komunistyczni partyzanci zostali poparci w 1944 roku przez Armię Czerwoną, która wkroczyła do Serbii na mocy postanowień z konferencji Jałtańskiej. Po wojnie komunistyczny rząd podpisał traktat sojuszniczy z ZSRR i przekształcił państwo w Federacyjną Ludową Republikę Socjalistyczną Jugosławii . 1946 roku uchwalono konstytucję wzorowaną na Stalinowskiej.

Czas komunizmu:


W roku 1948 w kraju złożonym z 6 republik: Serbii (z autonomicznym rejonem Wojwodiną i okręgiem Kosowa), Chorwacji, Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Słowenii i Czarnogóry zapanowały niemalże rządy dyktatorskie, spowodowane konfliktem władz ze Stalinem, przez który Jugosławia została wykluczona z bloku sowieckiego. W 1963 roku zdecydowano się utworzyć system samorządowy, który miał poprawić gospodarkę kraju i zahamować zubażanie ludności. Zmieniono wówczas nazwę na Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii. Liczne reformy ekonomiczne nie przyniosły skutku, a w 1980 zmarł wieloletni przywódca kraju Josip Broz Tito.

Rozpad i interwencja NATO:


Po śmierci dyktatora w poszczególnych republikach federalnych w wyborach parlamentarnych zwyciężyły w większości partie narodowe, co doprowadziło do rozpadu Jugosławii. Jako pierwsi odłączyli się Chorwaci i Słoweńcy, akt ten uznała Republika Federalna Niemiec, a fakt ten został powodem to rozpoczęcia kolejnej wojny domowej, którą rozpętali Serbowie. Wkrótce Jugosławie tworzyła tylko Serbia i Czarnogóra (w 2003 roku państwo zmieniło się w konfederację Serbii i Czarnogóry, a w 2006 Czarnogóra ogłosiła niepodległość). Rok 1998 przyniósł nasilenie się dążeń Albańczyków do odłączenia się Kosowa od Serbii. Albańczycy wykorzystując fakt wielu masakr dokonywanych na ludności na terenie Kosowa, wymusili rozpoczęcie międzynarodowych mediacji w celu uzyskania niepodległości. Mediacje zostały odrzucone w efekcie czego w marcu 1999 roku wojska NATO rozpoczęły naloty na tereny Jugosławii. Po krótkim czasie wojska Serbskie wycofały się z terytorium Kosowa, a wkroczyły tam międzynarodowe siły ONZ pod dowództwem NATO. W grudniu 2000 roku, w wyborach parlamentarnych w Serbii porażkę odniosła Socjalistyczna Partia Serbii co zdecydowanie poprawiło kontakty tego kraju z Unią Europejską. W 2006 roku Czarnogóra wycofała się z konfederacji, która była kontynuacją Królestwa Jugosławii, państwa Słowian południowych. W 2008 roku oficjalnie odłączyło się Kosowo, co uznało 105 ze 193 państw członkowskich ONZ i chociaż formalnie nadal jest to państwo nieuznawane, to fakt ten stał się ostatecznym upadkiem i zakończeniem państwowości Jugosławii przez separatystyczne dążenia narodów składowych federacji.

W związku z tym nie uważam, żeby interwencja NATO w tej sprawie była „bandyckim atakiem”. Jest w pełni uzasadniona przez to, że Serbowie wywołali jedna i drugą wojnę domową za dążenia narodów do samodzielności. Ponad to skoro wszystkie części składowe Jugosławii mogły legalnie się od centrali (Serbii) odłączyć, to dlaczego Kosowo nie mogło? Naruszenie integralności Serbii w tej sprawie będzie zawsze kwestią sporną, jednakże był to akty przemocy w obronie wolności, prawa do niezależności (na podobieństwie innych byłych republik jugosławskich) i przede wszystkim w obronie Albańczyków Kosowskich masowo zabijanych w tamtym okresie. Jugosławia od początku swojego istnienia była skazana na porażkę, ponieważ mimo iż narody składowe pochodziły z jednej większej rodziny, to były one zbyt zróżnicowane by móc wspólnie gospodarować jednym terenem. Taką samą sytuację obserwujemy dzisiaj w Bośni i Hercegowinie, w której rząd federalny składa się z przedstawiciela Serbów, Chorwatów i Bośniaków. Sprawia to wiele trudności, bo przez to państwo to ma najbardziej rozwiniętą siatkę urzędniczą na świecie. Na każdym szczeblu, każdy z tych trzech narodów posiada własne przedstawicielstwo. System ten jest niezbyt udolny, przez co obserwatorzy tego kraju w większości przepowiadają jego rozpad w najbliższym czasie. Ale o tym kiedy indziej…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Oczywiście, ale używa się tych samych argumentów do usprawiedliwienia agresji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krym oczywiście różni się od Kosowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.