Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21446 miejsce

Julia Hartwig i Jacek Dehnel wśród nominowanych do Nagrody Szymborskiej

Julia Hartwig, Jacek Dehnel, Wojciech Bonowicz, Mariusz Grzebalski i Michał Sobol - to pięcioro nominowanych przez Kapitułę w drugiej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Laureata, który otrzyma nagrodę w wysokości 200 tys. złotych, poznamy 25 października w Krakowie.

 / Fot. PolskapresseJury w składzie: Anders Bodegard, Joanna Orska, Maria Delaperriere, Luigi Marinelli, Abel Murcia Soriano, Adam Pomorski, Renate Schmidgall oraz Marian Stala wskazało na pięcioro polskich poetów.

Julia Hartwig - jedna z najważniejszych postaci polskiej poezji, nominowana za tom "Zapisane" (a5). W swoim dorobku literackim ma kilkanaście zbiorów poezji i prozy, książki dla dzieci, tłumaczenia, m. in. takich pisarzy, jak: Guillaume Apollinaire, Allen Ginsberg, Max Jacob, Blaise Cendrars, Pierre Reverdy, Marianne Moore, William Carlos Williams. Wczesne wiersze z kręgu poezji onirycznej zastąpiły z czasem teksty będące efektem doświadczenia życiowego, promieniujące spokojem i wyciszeniem.

Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta i dziennikarz, absolwent polonistyki UJ, Laureat Nagrody Literackiej Gdynia (2007) za tom „Pełne morze”. W jego ascetycznych i lapidarnych lirykach, jak sam mówi, „słowa oddychają”. Nie oznacza to wcale, że poeta stroni od narracji. W nominowanym "Pełnym morzu" Bonowicz po raz pierwszy nawiązuje otwarcie do Alfreda Kubina i Leo Lipskiego, poświęca też wiersz Paulowi Celanowi, inspirującego go lapidarnością i mrokiem swoich utworów.

Jacek Dehnel nominowany za tom "Języki obce" to laureat Nagrody Kościelskich i Paszportu "Polityki". Marian Stala mówił o nominowanym zbiorze: "Obcość, oddalenie, niezrozumienie: tymi przeżyciami gra Dehnel w swym tomie". Dehnel to nie tylko poeta i prozaik, ale też tłumacz Philipa Larkina, W.H. Audena i Osipa Mandelsztama. Ma w swoim dorobku także tłumaczenia pieśni do muzyki Astora Piazzoli. Jego debiutancki tom wierszy "Żywoty równoległe" ukazał się z pochwalnym tekstem autorstwa Czesława Miłosza.

Mariusz Grzebalski, debiutujący tomem "Negatyw", bywa zaliczany do pokolenia brulionu (1992-96). Jego poezję cechuje niechęć do patosu, uwznioślenie codzienności przez wykorzystanie jej jako źródła tematów. Plastyczne opisy świata poeta łączy z psychologiczną wnikliwością. Kilka dni temu został uhonorowany Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius. Grzebalski jest także laureatem nagrody Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki oraz nagród: Polskich Wydawców Książek i Huberta Burdy.

Michał Sobol nominowany do nagrody za "Pulsary" (Nisza), jest filozofem i historykiem Kościoła. Debiutował tomem "Lamentacje". Anders Bodegard powiedział o nim: "Sobol to rewelacja, po lekturze jego wierszy głowa pozostaje pełna znaków zapytania".

To już druga edycja nagrody ustanowionej na mocy testamentu noblistki. W pierwszej edycji laureatami zostali Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz. Nagroda ma charakter międzynarodowy. Przyznawana jest autorowi książki poetyckiej wydanej w języku polskim w roku poprzedzającym. Do nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku lub w przekładzie na język polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czołówka współczesnych poetów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.