Facebook Google+ Twitter

Julian Assange otrzymał azyl polityczny w Ekwadorze

Twórca Wikileas po wielu dniach pobytu w ambasadzie Ekwadoru otrzymał ostatecznie azyl polityczny.

Julian Assange / Fot. Espen Moe, CC 2.0Assange przebywa na terytorium Ekwadoru, ponieważ chce uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie zarzucają mu przestępstwa na tle seksualnym. Oskarżenie opiera się na zeznaniach zarzucającej mu gwałt obywatelki australijskiej, z którą współpracował przy tworzeniu Wikileaks. Sam Assange twierdzi, że do stosunków doszło za obopólną zgodą. Uważa on, że cała sprawa jest motywowna politycznie, a jej celem jest wydanie go władzom USA, które zarzucają mu szpiegostwo, za co grozi tam nawet kara śmierci. Władze Ekwadoru oferowały władzom Szwecji możliwość przesłuchania Assange w budynku ambasady. Propozycja została jednak odrzucona.

Minister spraw zagranicznych Ekwadoru zarzucał władzom brytyjskim chęć sforsowania ambasady w Londynie. Twierdziły one bowiem, że Ekwador na mocy Diplomatic and Consular Premises Act 1987 ma obowiązek go wydać policji brytyjskiej. Niedopełnienie tego zobowiązania miałoby pozwolić na naruszenie statusu dyplomatycznego ziemi, na której stoi ambasada.

Wikileaks była stroną, na której przedstawiono dokumenty kompromitujące władze wielu państw, szczególnie Stanów Zjednoczonych. Kontrowersje budzi sposób zdobycia materiałów.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Cyber Killer
  • Cyber Killer
  • 17.08.2012 14:16

Artykuł nie wspomina o bardzo ważnym aspekcie całej sprawy - oskarżenia w Szwecji zostały już dawno wycofane! Tak więc na pana Assange nie ma oskarżenia ani w UK ani w Szwecji, a jednak oba te kraje traktują go jak kryminalistę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż - lepsze to niż ekstradycja do USA, gdzie pewnie skazali by go na śmierć za szpiegostwo. Może go jakoś przemycą w nietykalnym bagażu dyplomatycznym?

Warto zwrócić uwagę na co innego - na to jak solidarnie władze różnych krajów starają się za wszelką cenę zniszczyć człowieka tylko za ujawnienie prawdy o postępowaniu krajów zachodnich i ich motywacji. I jak media światowe zamiast bronić owego człowieka traktują go jak jeszcze jedną ciekawostkę. Wszyscy są ze sobą połączeni interesami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Jolka
  • Jolka
  • 16.08.2012 15:47

No tak , dostał azyl tyle tylko jak się wydostanie z tej ambasady i wyleci do Ekwadoru ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.