Facebook Google+ Twitter

Julii Tymoszenko grozi dożywocie

Prokuratura Generalna Ukrainy potwierdziła, że dysponuje dowodami potwierdzającymi współudział Julii Tymoszenko w zabójstwie posła i biznesmena Jewhena Szczerbania. Za zlecenie i organizację tego przestęstwa byłej premier grozi dożywocie.

Jak podaje Ukraińska Prawda, prokurator Wiktor Pszonka potwierdził, że oficjalne zawiadomienie w tej sprawie Julia Tymoszenko otrzymała w piątek 18 stycznia. – Zebrane materiały na etapie śledztwa świadczą o tym, że Tymoszenko rzeczywiście zleciła to zabójstwo razem z Łazarenką – powiedział Pszonka. Pawło Łazarenko stał wówczas na czele rządu, zaś Tymoszenko kierowała kontrolowaną przez niego firmą Jedyne Energetyczne Systemy Ukrainy. Zorganizowana grupa przestępcza za to zlecenie otrzymała 2,8 mln dolarów.

Powodem zabójstwa miał być konflikt w interesach dotyczący handlu gazem i jego ceny. Jewhen Szczerbań, który stał na czele Industrialnego Sojuszu Donbas, nie chciał bowiem podporządkować się Jedynym Energetycznym Systemom Ukrainy, zarządzanym przez Łazarenkę i Tymoszenko. Szczerbań wraz z żoną został zabity w 1996 roku na lotnisku w Doniecku, tuż po przylocie z Moskwy. Wówczas zginęły także dwie osoby z obsługi samolotu.

Podczas gdy Tymoszenko przebywa w więzieniu, Pawło Łazarenko w tej chwili jest na wolności. Gdy w 1998 roku Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła przecinko niemu postępowanie, Łazarenko uciekł do USA. Za malwersacje finansowe w Szwajcarii i kradzież środków budżetowym został skazany przez amerykański wymiar sprawiedliwości na osiem lat pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 10 mln dolarów. Wyszedł z więzienia w ubiegłym roku, jednak wciąż przebywa w USA, gdyż, z uwagi na toczące się postępowania w sprawie zabójstwa Szczerbania, boi się powrotu na Ukrainę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.