Facebook Google+ Twitter

Juliusz Erazm Bolek na Festiwalu Poezji w Macedonii

Juliusz Erazm Bolek, tegoroczny laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO, reprezentował Polskę w dniu 19 sierpnia tego roku na Międzynarodowym Festiwalu Poezji w Macedonii.

Światowy Festiwal Poezji w Strudze / Fot. Juliusz Bolek25 sierpnia zakończył się 49. Światowy Festiwal Poezji w Strudze (Macedonia). Impreza jest uważana za jedną z najważniejszych tego typu.

W tegorocznej edycji tak zwanych Strudzkich Wieczorów Poezji wzięło udział ponad stu autorów z całego świata m.in.: Jesim Agaoglu (Turcja), Mohamed Miloud Gharrafi (Maroko), Miljurko Vukadinovic (Serbia), Milan Richter (Słowacja), Mariko Sumaka (Japonia), Lakami Pamuntjak (Indonezja), Johanna Featherstone, Germain Droogenbroodt[b] (Belgia), Eleonor Livingstone (Szkocja), Elchin Isgenderzadeh (Azerbejdżan), Claudio Pozzani (Włochy), Bei Ling [/b](Tajwan), Consuelo T. Fitzgerald (Panama), Rati Sabena (Indie), Mercedes Roffe (Argentyna), Tomas Venclova (Litwa/Stany Zjednoczone).

Tradycyjnie impreza rozpoczęła się 19 sierpnia wieczorem, w miejscowym teatrze, cytatem z najsławniejszego wiersza napisanego przez Konstantina Miładinowa "Tęsknota za południem".

Polskę reprezentował warszawski poeta Juliusz Erazm Bolek, który na Festiwalu przedstawił swoją najnowszą książka "Abracadabra", wydaną w wersji polsko-angielskiej.

Tegorocznym laureatem "Złotego Wieńca" (wcześniej nagrodę tę otrzymali m.in. Pablo Neruda, Tadeusz Różewicz, Josif Brodski, Seamus Heaney) został Lubomir Lewczew. Natomiast za najlepszy debiut wyróżniono Siima Kera.

Najważniejsza część imprezy odbyła się nad rzeką Czarny Drin, na Moście Poetów, które to wydarzenie przyciągnęło kilkutysięczną rzeszę miłośników poezji. Podczas tej uroczystości trzydziestu autorów zaprezentowało swoje wiersze. Impreza była na żywo transmitowana przez telewizję. W ramach festiwalu odbyło się też sympozjum "Poezja i mass-media", na którym Juliusz Erazm Bolek przedstawił referat "Poezja w XXI wieku - Rewolucja percepcji".

Opowiadał o swoich niekonwencjonalnych sposobach prezentacji poezji m.in.: przy pomocy plakatów poetyckich, rozlepianych na ulicach, wierszy drukowanych na etykietach samoprzylepnych, haftowanych na poduszkach, obrusach, malowanych na jezdniach i chodnikach, wyświetlanych przy użyciu laserów, czy zamieszczanych w kalendarzach i na kartkach świątecznych. To wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem.

- Festiwal w Strudze imponuje rozmachem - powiedział Juliusz Erazm Bolek po powrocie z Macedonii. - Impreza jest finansowana przez państwo, cieszy się zainteresowaniem mediów. Bardzo się cieszę, że mogłem wziąć udział w tym wydarzeniu, ponieważ miałem okazję poznać i porozmawiać z najwybitniejszymi poetami świata.

Juliusz Erazm Bolek jest autorem kilkunastu zbiorów poezji, wyboru wierszy Sens-or i albumu plakatów poetyckich Och! Ziemio Ty Moja! O zainteresowaniu jego twórczością świadczy Nagroda Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO jaką otrzymał w tym roku czy choćby uznanie go za Autora Roku przez portal literacki Miasto Literatów. Najbardziej znanym utworem poety jest poemat "Sekrety Życia" - kalendarz poetycki, który został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków świata i opublikowany w łącznym nakładzie przekraczającym 15 tysięcy egzemplarzy.

O Bolku można też przeczytać na kurier365.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Rafał
 • Rafał
 • 04.05.2011 16:19

Zainteresowanym polecam
ABRACADABRĘ najnowszą książkę Juliusza Erazma Bolka
w postacii e-booka pod adresem
http://www.empik.com/abracadabra-bolek-juliusz,prod61060733,ebook-p

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rafał
 • Rafał
 • 08.04.2011 11:00

Na Virualo można ściągnąć najnowszego ebooka ABRACADABRA http://virtualo.pl/juliusz_erazm_bolek/a3337/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcin Rogalski
 • Marcin Rogalski
 • 25.01.2011 11:38

mało znany, a Reni Jusis śpiewa jego poezję

Komentarz został ukrytyrozwiń
Weronika Panne
 • Weronika Panne
 • 20.01.2011 00:15

Tutaj wywiad z poetą J.E.Bolkiem i konkurs z tym związany: http://www.portalwww.eu/pl/artykuly/2011/1/18/emaliowany-felieton/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Antoni Skraskowski
 • Antoni Skraskowski
 • 18.01.2011 10:06

nawet ze zdjęcia widać, że to poważna impreza robiona z rozmachem, ale tak mało o niej słychać w Polsce, tym zaścianku Europy

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna
 • Anna
 • 16.12.2010 17:01

mało znany, ale świetny poeta, znam jego wybór wierszy "Sens-or" - gęste

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zazdoszczę Macedończykom takiej imprezy. Żałuje, że nie ma podobnej w Polsce. Panu Juliuszowi Bolkowi gorąco i szczerze gratuluje wielkiego sukcesu. Podziwiam wielką Jego pasję i znaczące dokonania. Mysle, że o Jego poezji jescze nieraz usłyszymy. I o Nim samym tez!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cieszy mnie bardzo, że są jeszcze miejsca na świecie, w których poezja zajmuje należyte miejsce. Chętnie zajrzę do "Abracadabry" tylko gdzie ją nabyć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.