Facebook Google+ Twitter

Juliusz Słowacki wielki był

  • Ewa Żak
  • Data dodania: 2009-06-12 14:45

Lat kilka spozierające na mnie - z portretu wiszącego na ścianie klasy polonistycznej – ogromne i pałające oczy wielkiego dziś Julka, krzyczą w moich wspomnieniach do dziś.

 / Fot. www.wikipedia.orgBiały, duży kołnierz wrył się w moją pamięć. Falujący włos wielce romantyczny. I gest dłoni układający się w okolicach serca, mówiący - sercem jestem z wami. To wielki poeta, walczący w swej duszy o niegdysiejsze zmartwychwstanie naszego narodu. Juliusz Słowacki.

Wywodzący się z rodu szlacheckiego, herbu Leliwa, z domu rodzinnego wyniósł literacką pasję i do życia upodobanie artystyczne. Dom intelektualnie pachnący nosił zawsze w sobie. Niegdyś pogardzany przez drugiego mistrza, Mickiewicza, śmiało o nim mówił: „Jest jak wzniosły kościół, w którym nie ma Boga”. Potępiany za brak serca, szukał go w nadmiarze. Wyalienowany, zawsze jakby obok. Uduchowione lico zdradzało siłę ducha. Całym sobą poeta i wieszcz, ani na chwilę z roli swej nie wychodził. Kroczył przez swe życie z poczuciem niedocenienia. W stworzonej przez siebie genezyjskiej filozofii był - jak mniemał - o krok od dotarcia do tajemnicy wszechrzeczy. Długie lata był jej wiernym wyznawcą.

Naznaczony gruźlicą, w wieku lat czterdziestu walkę z nią przegrał o swe cenne życie. Powtórzę za przyjacielem Juliusza, Zygmuntem Krasińskim: „Mistrza takiego rymów język polski już nie dostanie. Znikł człowiek, lecz póki mowy polskiej, póty i imienia jego”. Mój Słowacki taki jest...

Balladyna i Alina – malinowe siostry, Kordian obarczony „chorobą wieku”, późniejszy spiskowiec targający się na życie cara, bajroniczny hrabia Dafnicki Fantazy, Anhelli, Mazepa i Lila Weneda, dobra i miłosierna córka króla Wenedów Derwida… tworzą mój portret Juliusza Słowackiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ja myślę, że ta, tak dobrze znana fraza Gombrowicza - "Słowacki wielkim poetą był", wyrządziła mu dużą krzywdę. Słowackiego naprawdę można czytać ze szczerym zachwytem. Na pewno ja tak go odczytuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.