Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6276 miejsce

Juncker chce jednej płacy minimalnej dla całej Unii Europejskiej

Jean - Claude Juncker, kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej opowiedział się za wprowadzeniem na terenie całej Unii Europejskiej równej płacy minimalnej.

 / Fot. PAP/EPA/PAWEL SUPERNAKJuncker, były premier Luksemburga wskazuje na pozytywne doświadczenia swojego kraju z płacą minimalną - donosi Deon.pl za PAP. Płaca minimalna w Luksemburgu obowiązuje od połowy lat 70. Obecnie jej wysokość wynosi 11,50 euro za godzinę. Juncker zauważył, że "nie doprowadziło to w Luksemburgu ani do masowej biedy, ani do klęski głodu".

Na mityngu niemieckiej CDU, otwierającym kampanię tej partii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, Juncker poinformował: "za taką samą pracę takie samo wynagrodzenie. Płaca minimalna wszędzie".

Rząd w Niemczech, po długich i zaciętych dyskusjach zdecydował się na wprowadzenie płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro za godzinę. Przeciwna temu rozwiązaniu była wspomniana partia CDU, jednak po utworzeniu koalicyjnego rządu z socjaldemokratami, wycofali swój sprzeciw. Niemieccy przedsiębiorcy nie są przekonani do słuszności tego pomysłu i przekonują, że płaca minimalna spowoduje wzrost bezrobocia i osłabi wzrost gospodarczy.

Nie jest to nowy pomysł byłego premiera Luksemburga. Przeszło rok temu mówił w Brukseli: "potrzebujemy minimalnych praw socjalnych dla pracowników. Włączając w to oczywiście jedną podstawową rzecz, płacę minimalną - prawnie obowiązujące minimum wynagrodzenia w krajach członkowskich Unii Europejskiej".

Gdyby w Polsce wprowadzić płacę minimalną podobną do tej w Niemczech, musiałaby ona wynosić ponad 5600 złotych miesięcznie, czyli prawie 3.5 - krotnie więcej niż obecnie.

Pomysł został skomentowany przez litewskiego ministra finansów Rimantas Sadzius: "mam poważne wątpliwości czy to jest możliwe. To będzie niemożliwe, aby wyrównać ten poziom we wszystkich krajach członkowskich. Wszystkie 28 krajów różnią się, szczególnie ekonomicznie. Wydajność pracy i poziomy cen również się różnią".

Wielkim zwolennikiem Junckera jest premier Donald Tusk, który podczas szczytu przywódców regionalnych Europejskiej Partii Ludowej powiedział, że Juncker jest najlepszym kandydatem na szefa Komisji Europejskiej, ponieważ "uosabia Unię Europejską w najlepszym wymiarze".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Przede wszystkim nie podałem przykładu windziarzy bez powodu. Strajk windziarzy i wymuszenie przez ich związek zawodowy płacy minimalnej spowodował, że zaryzykowanie z automatem obsługiwanym przez samego pasażera stało się akceptowalne. I w ten sposób przyspieszono automatyzację wind.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też uważam za niesprawiedliwe takie postawienie ekonomii. Według mnie wynagrodzenie sprawiedliwe to takie, które uzależnione byłoby od stopnia pigmentacji skóry. Im ciemniejsza skóra, tym stawka powinna być wyższa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe kiedy ostatnio korzystał z usług doceniających znaczenie płacy minimalnej windziarzy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skrajny idiotyzm pokazal swe oblicze. Przenoszenie doświadczeń jednego z najbogatszych krajów na świecie (w dodatku bardzo małego), na całą UE to katastrofa w pigułce. Kluczowy byłby jej poziom. jesli będzie odniesiony do np Niemiec, to bezrobocie wzrośnie do niebotycznych rozmiarów, a mityczna płaca minimalna będzie świętym graalem pracujących na czarno milionów.
Żeby firma mogła utrzymać legalnie pracowników, będzie musiała drastycznie podnieść ceny produktów, co spowoduje spadek popytu. Rodzimi producenci nie będą nic sprzedawać, natomiast eksporterzy ze wschodu zaczną zbijać kokosy i zgarną cały rynek. W ten sposób gospodarka się załamie.
No chyba że płaca minimalna zostanie ustanowiona na poziomie bułgarskim, czyli 123 euro miesięcznie. Wtedy nikt tego nie odczuje a sam zabieg będzie bezsensowny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.