Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19370 miejsce

Juncker i jego orędzie

Specjalna sesja w Strasbourgu 13 września "O stanie Unii"

 / Fot. W. Kuczma Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w swoim dorocznym równo godzinnym przemówieniu "O Stanie Unii", tradycyjnie wygłoszonym w trzech językach w Strasbourgu podsumował ostatni rok działania Komisji i nakreślił plany na przyszłość.
Nie było zaskoczenia - w orędziu zostały poruszone kwestie, o których się mówi w ostatnich miesiącach.
Spośród ważniejszych danych ekonomicznych Juncker szczególnie podkreślił tempo wzrostu gospodarczego, gdzie w ciągu ostatnich 2 lat udało się prześcignąć Stany Zjednoczone, odnotowując wartości 2% rocznie dla całej Unii i 2,2% dla strefy euro.
Jednocześnie zauważalnie spadło bezrobocie osiągając 9-roczne minimum z liczbą 235 milionów pracujących, natomiast dług publiczny UE spadł jeszcze bardziej spektakularnie z 6,6% do 1,6% w ciągu wspomnianych dwóch lat.
W dziedzinie ekonomii - jak to obrazowo stwierdził przewodniczący - Europa złapała wiatr w żagle.
Juncker wymienił podstawowe zadania, które Komisja chciałaby wdrożyć do końca swojej kadencji w nadchodzących 16-tu miesiącach.
Jedną z zasadniczych spraw jest uregulowanie i wzmocnienie europejskiego programu handlu, jak bowiem policzono zwiększenie unijnego eksportu o każdy miliard euro tworzy dodatkowe 14.000 miejsc pracy. Jednak w procesie wymiany handlowej powinny być ściśle stosowane standardy ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywności, danych osobowych i poszanowania ludzkiej pracy, stąd nacisk Komisji na negocjowanie umów handlowych z kolejnymi państwami - ta z Kanadą wchodzi w życie już w przyszłym tygodniu, kolejne w toku z Japonią, Meksykiem i pozostałymi krajami południowoamerykańskimi, jak też zaawansowane rozmowy z Australią i Nową Zelandią.
Problemem jest również zapewnienie mieszkańcom i przedsiębiorstwom bezpieczeństwa ich własności intelektualnej i danych osobowych przed cyberatakami. W zeszłym roku dochodziło do 4000 takich ataków dziennie, 80% europejskich firm potwierdziło, że było obiektem tego typu prób przynajmniej raz. Ze względu na skalę zagrożenia Komisja chciałaby powołać Europejską Agencję Cyberbezpieczeństwa w celu stworzenia maksymalnej ochrony przed tym zjawiskiem.
W kwestii migracji Juncker wskazał na pewne sukcesy na tym polu, powołanie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej z jej 1700 funkcjonariuszami oraz 100 tys. dodatkowych patroli z poszczególnych krajów w połączeniu z porozumieniem z Turcją zredukowało skalę imigracji o 97%. Dla zobrazowania powagi sprawy - Europa przyjęła w 2016 r. 720.000 emigrantów - trzy razy więcej niż USA, Kanada i Australia razem wzięte. Jednak wszystkie kraje powinny solidarnie uczestniczyć w przyjmowaniu uchodźców, choćby dla własnych przyszłych korzyści, bowiem Europa jako starzejący się kontynent będzie potrzebowała legalnych, wykwalifikowanych pracowników. Prace nad ułatwieniem przyjazdu takim osobom i uzyskaniem tzw. niebieskiej karty będą przedmiotem prac Komisji w najbliższym czasie.
Juncker szczególnie zaakcentował swoje dążenia do tego aby Unia była unią równości, podając przykład pracowników delegowanych do innych krajów, którzy powinni otrzymywać identyczne wynagrodzenia zgodne z lokalnymi stawkami. Między innymi w tym celu mógłby być powołany wspólny Urząd Pracy, podobnie jak to ma miejsce choćby z Europejskim Urzędem Nadzoru Bankowego.
Chce też Unii bardziej zjednoczonej, zalecając szybsze przyjęcie takich krajów jak Bułgaria i Rumunia, a docelowo też Chorwacja do strefy Schengen. Wspólną walutę powinny przyjąć wszystkie kraje, które spełnią warunki ekonomiczne, jedną z propozycji Komisji jest tutaj powołanie instrumentów Euro-akcesyjnych, zapewniających techniczne, a nawet finansowe wsparcie dla takich krajów.
Europa powinna być także silniejsza ekonomicznie. Kolejne propozycje to przekształcenie Europejskiego Mechanizmu Stabilności w Europejski Fundusz Monetarny oraz powołanie Europejskiego Ministra Gospodarki i Finansów, którego jednym z zadań będzie koordynowanie pomocy dla krajów pogrążonych w recesji lub doświadczających kryzysu finansowego.
Wreszcie Europa bardziej demokratyczna. Juncker proponuje nowe zasad finansowania partii politycznych (z wyeliminowaniem ekstremistycznych ugrupowań antyeuropejskich), stworzenie ponadnarodowych list wyborczych czy też reformę ze "swojego podwórka" - połączenie stanowiska Przewodniczącego KE i Rady Europejskiej. Juncker podkreślił, że nie ma nic przeciwko swojemu "długoletniemu przyjacielowi" Donaldowi, ale jeszcze raz odnosząc się do terminologii marynistycznej - Europa wykaże bardziej swoją jednolitą naturę jeżeli jeden kapitan będzie u steru statku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.