Facebook Google+ Twitter

Juno wejdzie 4 lipca na orbitę Jowisza. Sprawdź, gdzie znajduje się sonda

4 lipca sonda kosmiczna Juno wejdzie na orbitę Jowisza. Obiekt zbada gruntownie atmosferę największej planety Układu Słonecznego oraz jej pole magnetyczne.

 / Fot. NASA/JPL-CaltechSonda Juno została wystrzelona 5 października 2011 r. 5 lipca naszego czasu (a 4 lipca w USA) wejdzie na orbitę Jowisza. Gdy powstaje ten tekst obiekt znajduje się ponad 841 mln kilometrów od Ziemi. Do największej planety Układu Słonecznego pozostało mu mniej niż 10 mln kilometrów.

Odległości są iście kosmiczne, ale trzeba pamiętać z jaką prędkością porusza się sonda. Miesiąc temu NASA ogłosiła, że jest to prawie 257,5 tys. kilometrów na godzinę. To rekord wśród obiektów, które stworzyła ludzkość.

Czym zajmować się będzie sonda Juno? Dane zebrane przez nią pomogą ustalić astronomom i kosmologom, jaka była przeszłość planety. Gruntownie przebadana zostanie atmosfera gazowego olbrzyma. Badany będzie m.in. jej skład chemiczny (w tym udział wody) i temperatura - podaje NASA. Naukowcy interesują się również stałym jądrem planety i jej polem magnetycznym.

W sieci można śledzić położenie sondy w czasie rzeczywistym. Na stronie lizard-tail.com można zobaczyć jaki dystans dzieli obiekt od planety docelowej.

NASA opublikowała ostatnio krótki klip prezentujący cele misji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.