Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6569 miejsce

Jurek Jerzy Lamorski nie żyje. Odszedł od nas niezwykły akordeonista

Środowisko polonijne w Hamburgu straciło wyjątkowego muzyka, kompozytora, wirtuoza akordeonu, romantyka, człowieka wielkiego serca, patriotę. Jurek Lamorski rozgrzewał swoja muzyką po mistrzowsku polskie serca hamburczyków.

CD LaMorski (1-2) 1996 by Intermaster Musikagentur GmbH / Fot. Isabella DegenJerzy Jurek Lamorski urodził się w Nowej Rudzie w 1950 roku. Od 1982 roku mieszkał w Hamburgu. Przez kilka lat był solistą akordeonu w orkiestrze niemieckiej telewizji NDR. Jako jeden z najlepszych akordeonistów, grał wirtuozowsko wszystkie gatunki muzyczne, przekraczając wszelkie granice muzycznych interpretacji. W muzyce potrafił być łagodny lub brutalny, smutny czy szczęśliwy - zawsze grał z duszą i z sercem. Z wielkim wzruszeniem i miłością traktował swój instrument i zgłębił jego wszelkie tajniki a osobliwe mieszanki muzyczne Jurka znane były wszystkim mieszkańcom Hamburga.

CD LaMorski (1-2) 1996 by Intermaster Musikagentur GmbH / Fot. Isabella DegenGrał dosłownie wszystko od klasyki, elementów muzyki ludowej, kolęd, od popu do lirycznego jazzu, występując na wielkich salach koncertowych jak i w hamburskich kościołach. Stworzył własny międzynarodowy zespół „Lamorski Quartet”, z udziałem młodych muzyków południowo amerykańskich w składzie: Jurek Lamorski - akordeon, Roland Cabezas - gitara, Pablo Escayola - perkusja, Omar Rodriguez Calvo - bas akustyczny.

Ostatnio współpracował ze znanym niemieckim muzykiem jazzowo-rockowym Udo Lindenbergiem. Wydali wspólnie książkę muzyczną, opartą na spektakularnym scenariuszu Udo Lindenberga pt. (Weichnachtsgeschichte nach Udo) „Opowieści wigilijne”.

Jego nagła śmierć w dniu 8 czerwca jest wielką stratą świata dla muzyki akordeonu, był jednym ze wspaniałych wirtuozów tego instrumentu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Polsce w Nowej Rudzie.

Znajdź nas na Google+
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Napisłam wiersz dla Jurka - Akordeoniście który nie zagra więcej ...


kiedyś urzekły mnie tony

twojego akordeonu

muskałeś klawisze

wirtuoza ręką

aż żar jadowicie

wciskał się pod serce

tak jak brzoza na wietrze

przez palce przelałeś

w y g r y w a n e życie

cóż po tobie zostało ...

kilka CD w wirtualnym zapisie

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karol Zajączkowski
 • Karol Zajączkowski
 • 15.07.2012 08:51

Z dużą przykrością dowiedziałem się o odejściu Jurka. Niestety za późno, aby uczestniczyć w jego pożegnaniu. Znałem Jurka od szkoły podstawowej w Nowej Rudzie. Razem byliśmy w jednej klasie. Pamiętam, Jego koncerty z róznych uroczystości szkolnych, kiedy to akordeon na którymgrał wydawał się większy od niego samego. W ubiegłym roku dostałem od kolegów zbiór płyt Jurka Lamorskiego. To ogrmna wirtuozeria i maestria, to piękno i chwile wzruszeń, zadumy. Pamięć o Tobie przetrwa w Twojej muzyce i sercach wielu ludzi. Żegnaj Jurku

Komentarz został ukrytyrozwiń
wioletta lamorska
 • wioletta lamorska
 • 28.06.2012 19:47

dodam jeszcze tak skromnie ze przemawia PRZEZ pana zazdrość bo nie ma pan i nie miał tej pasji w życiu nigdy nie będzie pan miał taka jak mój wujek do muzyki, to mi się wydaje najbardziej boli brak pasji życiowej. Dlatego w tyle pana jadu i głupkowatych insynuacji jakich tylko my Polacy umiemy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wioletta lamorska
 • wioletta lamorska
 • 28.06.2012 19:36

wie pan nie będę tego komentować gdyż komentarz z całym szacunkiem wobec pana do tego co pan pisze jest zbyteczny bo ja znam prawdę moja rodzina a to co pan myśli nikogo nie interesuje, ci co go znali wiedza jaki był i to wystarczy a pan niech popatrzy na swoje postępowanie najpierw, jak to w bili napisane nie sadz bo sam będziesz sadzony!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
wioletta lamorska
 • wioletta lamorska
 • 22.06.2012 19:51

panie choronszkiewicz mój wujek uciekł z kraju po to aby grać i uczuć się a w tedy nie mógł z polski tak sobie na zaproszenie wyjechać jak go gdzieś zapraszali potrzebne były wizy a z tym oj bardzo bardzo ciężko ale co panu jeszcze powiem mój wujek zawsze mawiał tak nigdy nie sprzedałem się za pralkę czyli zawsze był jest i będzie polakiem nie zrzekł sie obywatelstwa a z tym wiązało się to ze rodziny nie oglądał 15 lat był moim ojcem chrzestnym on sie nie interesował politykom interesami jego życie to nuty i muzyka nie znał pan całej historii wiec nie proszę ale żądam nie ruszać mego wujka po śmierci

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnie pożegnanie -Msza św. żałobna, pogrzeb śwp. Jurka Lamorskiego
odbędzie się w Nowej Rudzie w mieście rodzinnym w kościele Najświętszej Marii Panny, 21 czerwca o godz.14.00 przy ulicy Cmentarnej 23

Komentarz został ukrytyrozwiń
ziemlak
 • ziemlak
 • 20.06.2012 19:47

Pan Chorążewicz ma rację. Co by było jakby wszyscy tyłki zabrali i wyjechali z kraju? Śmieszne jesteście Panie emigrantki. Niedowartościowane i dlatego tutaj się chcecie dowartościować. Na polskim portalu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciszej nad tą trumną...
Rany, a tu co się dzieje? Człowiek umarł a tu takie rzeczy?!
Panie Chorążewicz, czy Pan uważa, że emigracja bywa tylko na tle ekonomicznym? Innych powodów emigracji nie ma? Niech mnie Pan nie rozśmiesza. Strasznie zawężony pogląd ma Pan na ten temat. Wg Pana emigranci patriotami nie mogą być?! No coś takiego! Zaręczam Pana, że wielu z nich jest większymi patriotami aniżeli Polacy w Kraju. Bardzo mnie Pan rozczarował... I Panu się wydaje, że jest Pan lepszym Polakiem od tych z zagranicy? Myślę, że to tylko zawiść i nienawiść przez Pana przemawia. Przykre!

Komentarz został ukrytyrozwiń
internauta
 • internauta
 • 20.06.2012 16:31

Nigdy nie popierałem emigracji do Niemiec .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Johny Walker
 • Johny Walker
 • 20.06.2012 16:01

Komentarze dziadka Chorążewicza świadczą tylko o tym jak bardzo czuje sie niespełniony, pewnie też chciał wyjechać, ale jakoś się nie składało,a teraz bluzga na kogo popadnie swoim "patriotycznym" jadem komentatora, który obrażać może,-ale jego broń Panie Boże!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.