Facebook Google+ Twitter

Jurij Andruchowycz pierwszym laureatem Angelusa

Wczoraj we Wrocławiu wręczono po raz pierwszy Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus 2006, za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w ubiegłym roku. Laureatem został Jurij Andruchowycz za powieść “Dwanaście kręgów”.

Okładka książki Na stronach internetowych Wrocławia (www.wroclaw.pl ), możemy przeczytać, że Angelus to “najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski – stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu”. Do nagrody Angelus 2006 wydawnictwa zgłosiły książki 39 pisarzy z 21 krajów. Jury pod przewodnictwem rosyjskiej poetki i dziennikarki Natalii Gorbaniewskiej wytypowało siedmiu finalistów ostatecznie nominowanych do statuetki.

Statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano oraz nagroda pieniężna w wysokości 150 tys. zł (jest to najwyższa nagroda na polskim rynku wydawniczym) trafiła do ukraińskiego poety i prozaika Jurija Andruchowycza. – “Dwanaście kręgów” to powieść niezwykle bogata literacko, ale też życiowo i historycznie – uzasadniała werdykt przewodnicząca jury. – Karpaty ukraińskie wyglądają w niej jak centrum wszechświata. Promieniują do Kijowa, Wiednia, do Ameryki Północnej. Może to powieść najbardziej środkowoeuropejska - środek tej książki jest środkiem Europy – zakończyła Gorbaniewska.

Jurij Andruchowycz podziękował Wrocławiowi, jako “miastu, które zainicjowało tę nagrodę”. – Jeden mój przyjaciel powiedział mi kiedyś, że jest to miasto ludzi skłonnych do ryzyka – powiedział laureat Angelusa. – Chciałbym, żeby Wrocław został prawdziwą stolicą Europy Środkowej.


Nagrodę wręczono w czasie specjalnej gali w Teatrze Muzycznym Capitol. Imprezę prowadzili Agnieszka Maciąg i Rafał Ziemkiewicz. Gościem specjalnym był jazzman i kompozytor Michał Urbaniak.

Pozostali finaliści:
Mieczysław Abramowicz - “Każdy przyniósł, co miał najlepszego” (Polska)
Attila Bartis - “Spokój” (Węgry)
Ruben Gallego - “Białe na czarnym” (Rosja)
Eustachy Rylski - “Warunek” (Polska)
Luan Starova - “Czasy kóz” (Macedonia)
Uwe Timm - “Na przykładzie mojego brata” (Niemcy)

Relacja przygotowana na podstawie transmisji w Telewizji Polskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nagranie jest audio, u mnie wszystko słychać, działa w porządku :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ach boski Jurij :) Nagroda nalezała mu sie bezapelacyjnie!

Nie wiem jak inni, ale ja nie widze tego nagrania :/ jest czarny "ekran" przez cały czas

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.