Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3198 miejsce

Jurij Mamlejew – rosyjski pisarz i filozof nie żyje

W niedzielę 25 października 2015 roku zmarł sławny w całej Europie poza Polską – pisarz, poeta, dramaturg i filozof Jurij Mamlejew – klasyk literatury rosyjskiej XX wieku.

zdjęcie CC BY, wikipedia.ru / Fot. Jewgienij DawydowNie mogąc publikować książek w ojczyźnie, emigrował w 1974 roku – najpierw do USA, a potem osiedlił się we Francji. Tam też kilka z jego powieści zostało przetłumaczonych i krytyka nazywała go następcą Gogola i Dostojewskiego. W 1993 roku powrócił do kraju.
Za swoją twórczość otrzymał wiele prestiżowych nagród i stypendiów.
Swoje zainteresowania filozoficzne rozpoczął od ezoteryzmu jeszcze w latach 70. – idąc w rejony daleko poza granice metafizyczne filozofii Wschodu. Jednakże ezoteryką interesował się jako poeta i pisarz, a nie jako ezoteryk w rozumieniu nauki. Mamlejew rozdzielał religię od osobistych przeżyć duchowych – co nazwał Utryzmem (od szkoły Uttara Mimamsa). Nazywano go też kreatorem nowego nurtu filozofii realistycznej metafizyki. W ostatnich latach jako wykładał filozofię indyjską na jednej z uczelni Moskwy.
Był autorem 27 książek tłumaczonych na wiele języków europejskich, a nawet na chiński. Być może pewnego dnia jego książki zostaną przetłumaczone także na język polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.