Justyna Kowalczyk druga podczas sprintu ulicznego w Sztokholmie

W pierwszych zawodach FIS World Cup Final Justyna Kowalczyk zajęła drugie miejsce. Najszybciej trasę sprintu ulicznego w Sztokholmie pokonała Anna Olsson, a miejsce trzecie zajęła Marit Bjoergen. U mężczyzn zwyciężył Nikita Kriukow.

Dziś ruszył po raz trzeci w historii biegów narciarskich FIS World Cup Final. Pierwsze zawody, sprint techniką klasyczną na dystansie 1 040 m, rozegrano w stolicy Szwecji - Sztokholmie. W rywalizacji kobiet spośród czterdziestu ośmiu biegaczek najlepszy czas eliminacji uzyskała Szwedka Anna Olsson - 2.35,45 min. Druga była jej rodaczka Ida Ingemarsdotter (0,77 sek. straty), a trzecia Finka Aino Kaisa Saarinen (+0,96). Jedyna Polka, Justyna Kowalczyk, uzyskała ósmy rezultat (+2,70). Natomiast inna z faworytek, Norweżka Marit Bjoergen była piąta (+1,47). Do fazy pucharowej zakwalifikowało się trzydzieści najlepszych zawodniczek biegów kwalifikacyjnych.

W ćwierćfinałach najlepiej pobiegły: Anna Olsson, Austriaczka Katerina Smutna, Marit Bjoergen, Ida Ingemarsdotter i Justyna Kowalczyk. Zawodniczki te wygrały swoje biegi i awansowały do półfinałów. Oprócz zwyciężczyń poszczególnych biegów ćwierćfinałowych do najlepszej dwunastki zawodów zakwalifikowały się również: Słowenka Katja Visnar, Finki Pirjo Muranen i Aino Kaisa Saarinen oraz Szwedki Charlotte Kalla, Lina Andersson, Hanna Brodin i Magdalena Pajala.

W pierwszym półfinale zwyciężyła Anna Olsson, przed Kateriną Smutną i Liną Andersson, w drugim natomiast - Justyna Kowalczyk, przed Idą Ingemarsdotter i Marit Bjoergen. Spośród nich jednak tylko Andersson nie udało się awansować do finału, gdyż szybciej od niej pobiegła czwarta zawodniczka z drugiego półfinału - Hanna Brodin.

Pierwszy etap Finału Pucharu Świata 2009/2010 wygrała Anna Olsson. Miejsce drugie zajęła Justyna Kowalczyk, a trzecie Marit Bjoergen.