Justyna Kowalczyk druga w przedostatnim starcie przed Vancouver

Justyna Kowalczyk zajęła drugie miejsce w biegu indywidualnym "łyżwą" na dystansie 10 km w kanadyjskim Canmore podczas zawodów o Puchar Świata. Wygrała Szwedka Charlotte Kalla, a trzecia była Rosjanka Irina Chazowa.

Justyna Kowalczyk / Fot. PAPW kanadyjskim Canmore w piątek po raz ostatni przed igrzyskami olimpijskimi w Vancouver rozegrano bieg na dystansach. Panie miały do pokonania indywidualnie 10 km stylem dowolnym (konkurencja olimpijska - przyp. red.). W zawodach wzięło udział sześćdziesiąt sześć zawodniczek, w tym cztery Polki - Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Kornelia Marek i Paulina Maciuszek. Ze światowej czołówki nie wystartowały natomiast dwie najlepsze Finki oraz Norweżki - Aino Kaisa Saarinen, Riitta-Liisa Roponen, Kristin Stoermer Steira i Marit Bjoergen.

Bieg najszybciej rozpoczęła Natalia Korosteliewa. Rosjanka po 1,9 km wyprzedzała Justynę Kowalczyk (+1,0 sek. straty) i swoją rodaczkę Jewgienię Miedwiediewą (+7,1). Na kolejnym punkcie pomiaru (2,7 km) czasu prowadziła już jednak "królowa nart". Polka wyprzedzała Korosteliewą (+3,4) i Szwedkę Charlotte Kalla (+6,4).

W połowie dystansu na prowadzeniu wciąż była Kowalczyk, która wyprzedzała Kallę (+0,9) i Rosjankę Irinę Chazową (+7,2). Po 6,9 km na dwóch pierwszych pozycjach nadal pozostawały Polka i Szwedka (+0,4), a na trzecie miejsce awansowała Ukrainka Walentyna Szewczenko.

Sytuacja na prowadzeniu uległa jednak zmianie na 2,3 km przed metą. Na pierwsze miejsce przesunęła się bowiem Kalla, spychając Kowalczyk na drugą pozycję (+3,6). Trzecia natomiast znów biegła Chazowa (+20,1). I tak zostało już do samej mety. W zawodach zwyciężyła więc z czasem 25.00,6 min. Charlotte Kalla, miejsce drugie zajęła Justyna Kowalczyk (+9,7), a trzecie Irina Chazowa (+16,5).