Facebook Google+ Twitter

Justyna Kowalczyk "królową nart"!

Justyna Kowalczyk wygrała finał Pucharu Świata i tym samym zdobyła Kryształową Kulę za cały sezon 2008/2009!

Justyna Kowalczyk / Fot. Federik Sandberg PAP/EPAW niedzielę odbyły się ostatnie zawody finałowe Pucharu Świata. Zawodniczki miały do pokonania dystans 10 km techniką dowolną. Nie był to ani bieg indywidualny, ani masowy, ale pościgowy. Biegaczki ruszały na trasę z zachowaniem różnic czasowych z poprzednich trzech konkurencji finałowego turnieju (sprint w Sztokholmie oraz prolog i bieg łączony na 10 km w Falun).

Jako pierwsza na trasę wybiegła Justyna Kowalczyk. Za nią, z blisko 50-sekundową stratą czasową, wystartowała Szwedka Anna Olsson, a następnie kolejne rywalki. Liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata - Słowenka Petra Majdić - pobiegła jako ósma, podczas gdy Polka na trasie była już ponad minutę.

Polka na starcie miała "tylko" jeden plan - biec, biec, biec do przodu. Na pierwszym punkcie pomiaru czasu (2,8 km) Kowalczyk utrzymywała blisko 50-sekundową przewagę nad kolejnymi rywalkami. Druga była Charlotte Kalla (+47,6 sek. straty), a trzecia Therese Johaug (+48,3). Szwedka i Norweżka biegły szybciej od Polki, ale nie było takiej potrzeby, aby Kowalczyk forsowała siły. Jej jedyna rywalka w walce o Kryształową Kulę, Petra Majdić, biegła od niej bowiem wolniej (+1.12,8).

Pierwszą połowę dystansu Kowalczyk przebiegła spokojnie i zgodnie z przewidywaniami kontrolowała bieg, zmierzając do mety po zwycięstwo. Na drugiej i trzeciej pozycji wciąż biegły Kalla i Johaug, typowe "łyżwiarki". Udało im się nieco zbliżyć do Kowalczyk, ale ich strata wciąż wynosiła ponad 40 sekund.

W drugiej części dystansu bardzo dobrze biegła Therese Johaug. W ciągu 2,8 km (5km - 7,8km) Norweżka odrobiła do Polki aż 14,7 sek. Na trzecim miejscu biegła wciąż Kalla i ona też odrobiła nieco dystansu do Kowalczyk (1,2). Majdić natomiast na tym odcinku straciła do naszej zawodniczki aż 25,6 sek.

Do mety już nic nie zmieniło się jeśli chodzi o trzy pierwsze pozycje. Pierwsza przybiegła Justyna Kowalczyk, druga Therese Johaug (+20,0), a trzecia Charlotte Kalla (+23,4). Petra Majdić zajęła ostatecznie dwunastą pozycję (+1.29,3).

Trasę niedzielnego biegu najszybciej pokonały Norweżki - Kristin-Stoermer Steira (czas biegu: 26.53,3 min.), Therese Johaug (27.00,3) i Marthe Kristoffersen (27.10,5). Justyna Kowalczyk uzyskała 12. rezultat, a Petra Majdić 26.

W niedzielnych zawodach brały udział również dwie inne Polki. Na 33. miejscu linię mety minęła Sylwia Jaśkowiec (20. czas biegu), a na 39. Kornelia Marek (41. czas biegu).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za głosy w konkursie na Dziennikarza Obywatelskiego 2009 Roku :) link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli podoba Ci się ten materiał => zagłosuj na mnie w konkursie na Dziennikarza Obywatelskiego 2009 Roku: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Justyna. Plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.