Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3231 miejsce

Justyna Kowalczyk nagrodzona za niesienie pomocy "mukoludkom"

Medal św. Brata Alberta to wyróżnienie nadawane od 1997 roku za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Wśród laureatów za rok 2014 znalazła się m.in. wybitna polska sportsmenka Justyna Kowalczyk.

Justyna Kowalczyk - polska biegaczka narciarska, mistrzyni i multimedalistka olimpijska, mistrzyni i multimedalistka mistrzostw świata, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata w biegach narciarskich, czterokrotna triumfatorka Tour de Ski / Fot. Mariusz Michalski7 stycznia, podczas corocznej konferencji prasowej Fundacji im. Brata Alberta i Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", ogłoszono nazwiska osób, które w 2014 roku wyróżniły się swoją działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Kapituła Medalu św. Brata Alberta, zebrana w 98. rocznicę śmierci swojego patrona, przyznała doroczne wyróżnienia trzem osobom. Laureatami zostali: Justyna Kowalczyk, ks. Henryk Zątek i Alain Michel z Lyonu.

"Polska Królowa Zimy, Śniegu i Nart" otrzyma Medal św. Brata Alberta za działalność charytatywną na rzecz dzieci chorych na mukowiscydozę, które pieszczotliwie nazywa "mukoludkami". Justyna Kowalczyk od 2011 roku pomaga Polskiemu Towarzystwu Walki z Mukowiscydozą (PTWM). Wspiera organizację nie tylko wizerunkowo, ale i udziela jej pomocy finansowej. Dotychczas, dzięki darowiznom 31-latki z Kasiny Wielkiej, PTWM było w stanie m.in. doposażyć swoją wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego oraz zakupić wyposażenie do oddziału Kliniki Pneumatologii i Mukowiscydozy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju.

W 2014 roku Justyna Kowalczyk wyróżniła się tym, że dla Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą wystawiła na aukcję sztabkę złota, którą otrzymała w prezencie od przedsiębiorcy Jana Kulczyka jako... ekwiwalent za "brakujące" złoto w złotym medalu olimpijskim wywalczonym podczas igrzysk w Soczi. Ponieważ tuż przed końcem aukcji charytatywnej wylicytowana kwota była według polskiej mistrzyni za mała, sama kupiła za 97 tys. zł sztabkę złota o czystości 99,99% i masie 525 g, którą wykonano w Mennicy Polskiej.

Inny laureat Medalu św. Brata Alberta, ks. Henryk Zątek, jest proboszczem parafii św. Marcina w Jawiszowicach koło Brzeszcz. Duchowny od wielu lat działa społecznie i charytatywnie na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie na terenie powiatu oświęcimskiego. Z kolei Alain Michel z Lyonu jest założycielem fundacji "Przyjaciele Polski" i "Eguilibre", który od 30 lat prowadzi działalność charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy w Polsce.

Wyróżnienia dotychczas otrzymali m.in. ks. kardynał Franciszek Macharski (w 1997 roku), premier rządu RP Jerzy Buzek (1998), ks. kardynał Stanisław Dziwisz (2000), aktorka Anna Dymna (2000), lekkoatleta Robert Korzeniowski (2001), pływaczka Otylia Jędrzejczak (2005), aktorka Ewa Błaszczyk (2006), polarnik Marek Kamiński (2007), wokalista Paweł Kukiz (2008), aktorka Małgorzata Kożuchowska (2011), tenisistka stołowa Natalia Partyka (2013), piosenkarka Irena Santor (2014) czy tenisistki Agnieszka i Urszula Radwańskie (2014).

Medal, który przedstawia św. Brata Alberta przytulającego dzieci, został zaprojektowany przez Krzysztofa Sieprawskiego - podopiecznego Schroniska dla Niepełnosprawnych im. Zofii Tetelowskiej i Stanisława Pruszyńskiego w Radwanowicach. Jego wykonawstwem zajmuje się społecznie Wiesław Kłeczka z Pracowni Brązowniczej w Krzeszowicach. Wręczenie medali za dokonania w 2014 roku odbędzie się 9 marca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie podczas finału XV Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana" 2015.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.