Justyna Kowalczyk rozpoczęła Puchar Świata od 12. miejsca

Justyna Kowalczyk zajęła dwunaste miejsce podczas biegu na dystansie 10 km techniką dowolną w norweskim Beitostölen. Zawody wygrała zawodniczka gospodarzy Marit Bjoergen. Druga była Szwedka Charlotte Kalla, a trzecia jej rodaczka Anna Haag.

Justyna Kowalczyk / Fot. Slawek, Wikimedia CommonsW sobotę odbyły się pierwsze zawody Pucharu Świata 2009/2010 w biegach narciarskich. Zawodniczki miały do pokonania trasę 10 km techniką dowolną.

Od samego startu najlepiej prezentowała się Marit Bjoergen, która po przebiegnięciu 2,5 km wyprzedzała o 1,7 sek. Charlotte Kalla i o 4,2 sek. swoją rodaczkę Kristin Stoermer Steira. Na tym etapie biegu Justyna Kowalczyk była dopiero 16. i traciła do liderki już 18,1 sek. Spokojnie też rozpoczęła bieg druga w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata w ubiegłym sezonie - Petra Majdić, specjalistka od biegów sprinterskich. Słowenka po 2,5 km zajmowała dopiero 20 miejsce i traciła do Bjoergen aż 20,2 sek. Dobrze za to bieg rozpoczęła trzecia w ubiegłym sezonie Aino Kaisa Saarinen. Finka 2,5 km przebiegła jako trzecia (+10,6 sek.).

W połowie dystansu na prowadzeniu wciąż była Marit Bjoergen, której poprzedni sezon zupełnie się nie udał. Kilkanaście sekund wolniej biegły od niej tylko Szwedki Charlotte Kalla (+10,2) i Anna Haag (+13,9), Finka Riitta Liisa Roponen (+16,7), Rosjanka Natalia Korosteleva (+17,4) i inna Norweżka Vibeke W. Skofterud (+19,1). Justyna Kowalczyk w tej części dystansu awansowała na 13. miejsce, ale jej strata do liderki zwiększyła się (+39,4). Tuż za Polką plasowała się Majdić (+41,3). Natomiast Saarinen spadła na miejsce 8 i traciła do Bjoergen 25,4 sek.

Na 2,5 km przed metą na czołowych czterech pozycjach sytuacja nie uległa zmianie. Prowadziła Bjoergen, przed Kallą (+12,4), Haag (+20,4) i Roponen (+30,5). Na piąte miejsce przesunęła się natomiast znakomita zawodniczka gospodarzy Steira (+32,3). Awansowała również Kowalczyk, która była wówczas 11 (+1.02,0). Majdić wciąż była 14 (+1.09,7), a Saarinen spadła na miejsce 9 (+46,6).

Na mecie nie było niespodzianki. Pierwsze zawody Pucharu Świata w sezonie 2009/2010 wygrała znakomicie dysponowana w dniu dzisiejszym zawodniczka gospodarzy Marit Bjoergen. Norweżka dystans 10 km pokonała w czasie 24.48,3 min. Kolejne miejsca na podium zajęły natomiast Szwedki Charlotte Kalla (+29,7) i Anna Haag (37,2). Natomiast najlepsze w ubiegłym sezonie w klasyfikacji generalnej zawodniczki zajęły dalsze miejsca. Justyna Kowalczyk ostatecznie zajęła 12. miejsce (+1.39,3), Petra Majdić - 19 (+2.02,8), a Aino Kaisa Saarinen - 9 (+1.19,6).

W sobotnich zawodach brały udział również trzy inne Polki. Z dobrej strony zaprezentowała się Sylwia Jaśkowiec, która zajęła 23. miejsce (+2.05,3) i tym samym Puchar Świata rozpoczęła z 8 punktami liczonymi do klasyfikacji generalnej. Słabiej wypadły natomiast dwie pozostałe Polki. Kornelia Marek zajęła 65. miejsce (+3.17,4), a Paulina Maciuszek (córka naszego Mistrza Świata w biegach narciarskich z Lahti w 1978 r.) - 68. (+3.18,0).

W niedzielę zawodniczki również pobiegną w norweskim Beitostölen. Na godzinę 11:30 zaplanowano bieg sztafetowy 4x5 km.