Justyna Kowalczyk trzecią sprinterką w Rybińsku

W rosyjskim Rybińsku podczas zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich w konkurencjach sprinterskich najlepsi okazali się Słowenka Vesna Fabjan i zawodnik gospodarzy - Nikołaj Moriłow. Justyna Kowalczyk zajęła miejsce trzecie.

Linia startu podczas jednego z biegów sprinterskich w rosyjskim Rybińsku / Fot. demino.comW rosyjskim Rybińsku w piątek rozegrano biegi sprinterskie techniką dowolną. Zarówno biegacze, jak i biegaczki mieli do pokonania trasę 1,3 km.

W rywalizacji kobiet najlepszy czas eliminacji uzyskała Słowenka Vesna Fabjan - 2.50,53 min. Druga była Włoszka Magda Genuin (+0,62 sek. straty), a trzecia również Słowenka, Katja Visnar (+3,32). Z kolei liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Justyna Kowalczyk, zajęła miejsce ósme (+6,88). Wszystkie one pewnie więc awansowały do fazy pucharowej. W zawodach wzięły udział jednak tylko trzydzieści cztery zawodniczki, bowiem z rywalizacji zrezygnowała poza Kowalczyk cała światowa czołówka biegaczek. Nie wystartowały również inne Polki.

Justyna Kowalczyk / Fot. FISW ćwierćfinałach najlepiej pobiegły: Vesna Fabjan, Niemki Miriam Goessner i Nicole Fessel, Magda Genuin i Katja Visnar. Zawodniczki te wygrały swoje biegi i awansowały do półfinałów. Justyna Kowalczyk biegła w piątym ćwierćfinale, w którym zwyciężyła wcześniej wspomniana Visnar. Polka zajęła w nim drugie miejsce (+0,8) i awansowała bez problemów do kolejnej rundy zawodów. Wolniejsze od Kowalczyk były Szwajcarki Bettina Gruber (+1,0) i Laurence Rochat (5,9) oraz Rosjanki Olga Szuczkina (+6,7) i Olga Michajłowa (+7,4). Oprócz Polki i zwyciężczyń poszczególnych biegów ćwierćfinałowych do półfinału zakwalifikowały się również: Niemki Claudia Nystad i Evi Sachenbacher Stehle, Rosjanki Jekaterina Chuikowa i Jelena Turyszewa, Włoszka Karin Moroder i Szwajcarka Bettina Gruber.

W pierwszym półfinale zwyciężyła Vesna Fabjan (2.56,5), przed Miriam Goessner (+0,3) i Evi Sachenbacher Stehle (+0,7), w drugim natomiast - Magda Genuin (2.51,2), przed Justyną Kowalczyk (+0,3) i Claudią Nystad (+0,7). Spośród nich jednak tylko Evi Sachenbacher Stehle nie udało się awansować do finału, gdyż szybciej od niej pobiegła czwarta zawodniczka z drugiego półfinału - Katja Visnar (+1,7). Justyna Kowalczyk w swoim półfinale, oprócz wspomnianych Nystad i Visnar, pokonała jeszcze Nicole Fessel (+3,2) i Bettinę Gruber (+8,8).

Vesna Fabjan (Słowenia) / Fot. Che, Wikimedia CommonsW finale najszybsza okazała się Vesna Fabjan (2.52,9 min.), która tym samym odniosła swoje pierwsze indywidualne zwycięstwo w Pucharze Świata. Słowenka na finiszu pokonała Magdę Genuin (+0,1) i okazała się też lepsza od "polskiej królowej nart", Justyny Kowalczyk (+1,4). Miejsce czwarte zajęła Claudia Nystad (+4,3), piąte Miriam Goessner (+10,2), a szóste Katja Visnar (+19,1).