Justyna Kowalczyk trzecia w biegu na 2,5 km w Falun

Justyna Kowalczyk zajęła trzecie miejsce podczas biegu na dystansie 2,5 km techniką dowolną w szwedzkim Falun. Zawody wygrała Niemka Claudia Nystad. Druga była Szwedka Charlotte Kalla.

W piątek odbył się drugi z czterech biegów w finale Pucharu Świata. Zawodniczki miały do pokonania trasę 2,5 km techniką dowolną. W pierwszej części dystansu znajdowało się trudne wzniesienie, nazywane Moerdarbakken, a w drugiej - ostry zjazd.

Justyna Kowalczyk / Fot. PAP / EPA/ JUKKA UOTILAPierwsze 1,2 km najszybciej pobiegła Justyna Kowalczyk, uwielbiająca trasy z podbiegami. Na tym etapie biegu Polka była szybsza od drugiej wówczas Finki Riitty-Liisy Roponen aż o 6,2 sekundy. Petra Majdić ze Słowenii, liderka klasyfikacji generalnej PŚ, traciła w tym momencie do Kowalczyk 8,4 sek. i zajmowała ósmą pozycję.

W drugiej części dystansu Polka wciąż biegła szybko, ale nie zdołała zwyciężyć. Najszybsza była Niemka Claudia Nystad. Można by powiedzieć, że Nystad wyrasta na specjalistkę od biegu na tego typu dystansach. Niemka wygrała bowiem również zawody na 2,5 km techniką dowolną podczas Tour de Ski (prolog w Oberstdorfie). Drugie miejsce zajęła Szwedka Charlotte Kalla, a Justyna Kowalczyk była trzecia.

Najgroźniejsza rywalka Justyny Kowalczyk w walce o Kryształową Kulę - Słowenka Petra Majdić, zajęła piąte miejsce, a trzecia w klasyfikacji końcowej PŚ - Finka Aino-Kaisa Saarinen - dopiero dwudzieste pierwsze.

Trzy pierwsze zawodniczki oprócz punktów do klasyfikacji końcowej PŚ otrzymały również bonusy sekundowe, które zostaną uwzględnione w niedzielnym biegu na 10 km techniką dowolną, kończącym finał PŚ i tym samym cały sezon w biegach narciarskich. Nystad otrzymała 15 sekund bonusu, Kalla - 10, a Kowalczyk - 5.

Po piątkowych zawodach zmniejszyła się "wirtualna" (punkty za poszczególne etapy finału PŚ zostaną doliczone po ostatnim biegu, w niedzielę - pod warunkiem, że zawodniczka ukończy rywalizację) przewaga Majdić nad Kowalczyk w klasyfikacji generalnej. Obecnie wynosi ona 115 "oczek". Polka odrobiła do Słowenki również stratę w klasyfikacji finału Pucharu Świata. Justyna traci do Petry już tylko 11,2 sek.

Podczas ostatnich dwóch w sezonie startów w PŚ do zdobycia pozostało jeszcze 300 punktów. Za każdy z dwóch pozostałych do rozegrania biegów zwyciężczyni otrzyma 50 punktów, a dodatkowe 200 punktów zostanie przyznane zawodniczce, która zajmie pierwsze miejsce w finale Pucharu Świata (sprint w Sztokholmie plus trzy wyścigi na dystansach w Falun). Tymi ostatnimi zawodami będą sobotni bieg na dystansie 10 km techniką łączoną (5 km techniką klasyczną + 5 km techniką dowolną) oraz niedzielny na 10 km "łyżwą" z handicapem.

W piątkowych zawodach brały udział również dwie inne Polki. Zarówno Sylwia Jaśkowiec, jak i Kornelia Marek, zaprezentowały się z dobrej strony. Jaśkowiec zajeła 20. miejsce, a Marek 28.