Justyna Kowalczyk wicemistrzynią olimpijską w sprincie

Marit Bjoergen została mistrzynią olimpijską w biegu sprinterskim stylem klasycznym podczas XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver. Medal srebrny zdobyła Justyna Kowalczyk, a brązowy Petra Majdić. Wśród mężczyzn wygrał Nikita Kriukow.

W środę podczas XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver rozegrano biegi sprinterskie techniką klasyczną. Wśród kobiet do miana mistrzyni olimpijskiej w tej konkurencji pretendowały: Słowenka Petra Majdić, Polka Justyna Kowalczyk, Szwedka Hanna Falk i Norweżka Marit Bjoergen. Wśród mężczyzn natomiast w gronie faworytów do złotego medalu wymieniani byli: Szwed Emil Joensson, Norwegowie Ola Vigen Hattestad i Petter Northug oraz Rosjanin Nikita Kriukow.

W rywalizacji kobiet spośród pięćdziesięciu czterech biegaczek najlepszy czas eliminacji uzyskała Marit Bjoergen - 3.38,05 min. Druga była Finka Aino Kaisa Saarinen (0,77 sek. straty), a trzecia Szwedka Anna Olsson (+3,90). Jedyna Polka, Justyna Kowalczyk, uzyskała piąty rezultat (+5,30). Natomiast inna z faworytek, Hanna Falk była dopiero dwudziesta siódma (+11,89), a Petra Majdić dziewiętnasta (+9,79). Wynik Słowenki jest skutkiem groźnego upadku podczas rozgrzewki. Nie wyhamowała ona bowiem na zakręcie i wpadła w rów otaczający trasę. Miała problem by wstać o własnych siłach i w eliminacjach wystartowała jako ostatnia. Po osiągnięciu mety widać było, że walczy z silnym bólem. Do fazy pucharowej zakwalifikowało się trzydzieści najlepszych zawodniczek biegów kwalifikacyjnych.

W ćwierćfinałach najlepiej pobiegły: Marit Bjoergen, Włoszka Magda Genuin, Justyna Kowalczyk, Petra Majdić i Anna Olsson. Zawodniczki te wygrały swoje biegi i awansowały do półfinałów. Oprócz zwyciężczyń poszczególnych biegów ćwierćfinałowych do najlepszej dwunastki zawodów zakwalifikowały się również: Norweżka Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Rosjanka Natalia Korosteliewa, Finka Virpi Kuitunen, Austriaczka Katerina Smutna, Szwedka Magdalena Pajala, Amerykanka Kikkan Randall i Norweżka Celine Brun-Lie.

W pierwszym półfinale zwyciężyła Marit Bjoergen, przed Magdą Genuin i Astrid Uhrenholdt Jacobsen, w drugim natomiast - Justyna Kowalczyk, przed Anną Olsson i Celine Brun-Lie. Spośród nich jednak tylko Jacobsen nie udało się awansować do finału, gdyż szybciej od niej pobiegła czwarta zawodniczka z drugiego półfinału - Petra Majdić.

Mistrzynią olimpijską została Marit Bjoergen. Medal srebrny wywalczyła Justyna Kowalczyk, a brązowy Petra Majdić.