Justyna Kowalczyk - wspomnienie pierwszego wielkiego sukcesu

Trzy lata temu rozpoczął się triumfalny marsz polskiej "Królowej Nart". Pierwszy raz w karierze Justyna Kowalczyk stanęła na podium zawodów podczas imprezy rangi mistrzowskiej aż trzy razy. W Libercu dwa razy zwyciężyła, a raz była trzecia.

Justyna Kowalczyk w 2009 roku / Fot. Tor Atle Kleven, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0Justyna Kowalczyk, polska biegaczka narciarska, w swojej dotychczasowej karierze sportowej wywalczyła trzy Puchary Światy, trzy razy wygrała prestiżowy cykl Tour de Ski, zdobyła cztery medale olimpijskie (w tym jeden złoty) i sześć medali mistrzostw świata (w tym dwa złote). Dzięki temu jest najbardziej utytułowanym czynnym polskim sportowcem.

"Brąz" - 10 km "klasykiem"

Czas na wspomnienia. Pierwszy wielki sukces odniosła dokładnie trzy lata temu (19-27 lutego), kiedy to w czeskim Libercu podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym wywalczyła trzy medale. Zaczęła od "brązu" w biegu indywidualnym na 10 km techniką klasyczną (19 lutego), zostając pierwszą kobietą, która zdobyła medal dla Polski podczas mistrzostw świata w tej dyscyplinie sportowej. Lepsze były tylko Finka Aino-Kaisa Saarinen i Włoszka Marianna Longa.

"Złoto" - 15 km (bieg łączony)

Dwa dni później (21 lutego) było jeszcze lepiej. Justyna Kowalczyk wygrała bieg łączony (15 km) i zdobyła pierwszy złoty medal mistrzostw świata w biegach narciarskich dla naszego kraju po 31 latach (w 1978 roku na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata stanął w biegu indywidualnym na 15 km techniką klasyczną Józef Łuszczek). Za Polką finiszowały Norweżka Kristin Stoermer Steira i Finka Aino-Kaisa Saarinen.

"Złoto" - 30 km "łyżwą"

Z kolei 27 lutego polska "Królowa Nart" do powyższego dorobku medalowego dołożyła jeszcze jeden złoty krążek. Był on nagrodą za świetny bieg masowy na 30 km techniką dowolną. Polka wyprzedzając Rosjankę Jewgienię Miedwiediewą i Ukrainkę Walentynę Szewczenko zawładnęła Libercem. Po tym sukcesie jej nazwisko na dobre wpisało się w annały nie tylko polskiego, ale i światowego sportu.