Facebook Google+ Twitter

Juszczenko o 65. rocznicy zagłady w Hucie Pieniackiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-28 14:58

Ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko uważa, że wydarzenia sprzed 65 lat w Hucie Pieniackiej bez wątpienia można zaliczyć do najokrutniejszych momentów w historii ludzkości.

W Hucie Pieniackiej trwają obchody 65. rocznicy zagłady wsi. Odbywają się one w miejscu, gdzie w 1944 roku wymordowano wszystkich jej mieszkańców, a zabudowania spalono. W uroczystości biorą udział prezydenci Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko.

Ukraiński prezydent przypomniał, że w tamtych czasach, gdy ścierały się ze sobą dwa totalitaryzmy, przelano krew milionów niewinnych ludzi. Juszczenko zgodził się ze słowami Lecha Kaczyńskiego, że musimy pamiętać nie tylko o historii, ale także o tym, jakie dziś są Polska i Ukraina. Wspólne dzieje tych państw są bardzo trudne skomplikowane, ale oba narody na wieki podały sobie rękę - dodał. Podkreślił też, że nie może być wolnej Polski, bez wolnej Ukrainy - i odwrotnie.

Juszczenko przypomniał, że jego kraj ma za sobą wiele tragicznych momentów, ale historia nie powinna odbierać Ukrainie szans na przyszłość. Dlatego dziś wspominany tragedię wsi Huta Pieniacka, ale też patrzymy w przyszłość, zarówno Ukrainy, jak i całej Europy - dodał prezydent Ukrainy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.