Facebook Google+ Twitter

Juszczenko odsłonił Pamiątkowy Krzyż Wielkiego Głodu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-07 19:49

"Świat musi potępić Wielki Głód, Katyń i Gułag podobnie jak potępił Oświęcim Babi Jar i Buchenwald" - powiedział prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

Prezydenci Polski i Ukrainy na prawosławnym cmentarzu w Warszawie wspólnie odsłonili Pamiątkowy Krzyż Wielkiego Głodu na Ukrainie oraz złożyli wieńce pod pomnikiem polskich i ukraińskich żołnierzy poległych w latach 1918-1920.

Jak zaznaczył Juszczenko "nazizm i hitleryzm był równie zbrodniczy jak komunizm i stalinizm. Droga do pokoju, wzajemnego zrozumienia i poszanowania przebiega tylko poprzez prawdę - pełną prawdę o przeszłości" - powiedział prezydent Ukrainy.

Lech Kaczyński podkreślił, że kolektywizacja i Wielki Głód były częścią opętańczego planu komunistów.

"Realizowane były metodami, które trzeba nazwać ludobójstwem. Świat musi pamiętać o krwawych zbrodniach komunizmu" - podkreślił Lech Kaczyński.

Krzyż odsłonięto na prawosławnym cmentarzu na Warszawskiej Woli. Wielki Głód, panujący w latach 1932 - 1933 był elementem polityki kolektywizacji rolnictwa na Ukrainie. Szacuje się, że w jego wyniku zmarło około 7 milionów osób, choć niektóre dane mówią o liczbie ponad 10 milionów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.