Facebook Google+ Twitter

Jutro 64. rocznica Powstania Warszawskiego

Rozpoczynają się uroczystości związane z obchodami kolejnej rocznicy wybuchu jednego z najważniejszych zrywów narodowościowych w Polsce.

Plakat promujący rocznicę. / Fot. www.um.warszawa.plZ okazji 64. rocznicy wybuchu Powstania władze stolicy zorganizowały szereg uroczystości mających na celu uczczenie tego wydarzenia. W ramach obchodów rocznicy odbędzie się wiele oficjalnych uroczystości państwowych i kościelnych, takich jak, odsłonięcie nowych tablic upamiętniających powstanie, odznaczanie powstańców, składanie kwiatów w ważnych historycznie miejscach, msze święte. Nie zapomniano jednak o mniej oficjalnych formach pamięci o heroicznych czynach z roku 1944, zorganizowano pokazy filmowe, wspólne śpiewanie pieśni powstańczych, spektakle teatralne, interaktywne gry, koncert.

Jako że Muzeum Powstania Warszawskiego sporządziło przejrzysty program oficjalnych uroczystości, postanowiliśmy przybliżyć jedynie ideę wydarzeń o charakterze kulturalnym oraz tych, których w programie nie ujęto.

Dla historyków i biegaczy


Oficjalne obchody rocznicy rozpoczynają się dopiero w niedzielę 27 lipca. Jednak już dziś odbędą się pierwsze ważne wydarzenia związane z Powstaniem Warszawskim. O godzinie 17 Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław organizuje inscenizację walk powstańczych „Szturm Cytadeli”, która będzie miała miejsce na terenie przed Bramą Cytadeli Warszawskiej przy ulicy Dymińskiej 1.

O godzinie 20:45 startuje Nocny XVIII Bieg Powstania Warszawskiego organizowany przez Warszawski Ośrodek SPortu i Rekreacji. Wszyscy chętni do uczestnictwa są zaproszeni na teren Akademii Wychowania Fizycznego przy ul. Marymonckiej 34. Szczegółowe warunki uczestnictwa opisane są na stronie internetowej organizatora. Trasa biegu będzie wynosiła 10 kilometrów, więc osobom o słabszym zdrowiu pozostaje obserwowanie biegaczy. Wzdłuż trasy zapłoną tysiące zniczy, przez cały bieg uczestnicy będą chronieni przez powstańców, w których rolę wcielą się członkowie Grupy Historycznej Zgrupowanie Radosław. Na mecie biegaczy napojami częstować będą kobiety w strojach z lat 40’, medale i dyplomy rozda powstańczy listonosz. Niewątpliwie rangi wydarzeniu dodaje fakt, że podczas biegu obecni będą autentyczni bohaterowie powstania: gen. Ścibor-Rylski i ppłk. Edmund Baranowski ze Związku Powstańców Warszawskich.

Dla muzyków


Screen ze strony Muzeum. / Fot. http://www.1944.pl/W niedzielę o godzinie 20:30 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się koncert fińskiej grupy Apocalyptica. Jako support zagra polski zespół Armia. Wstęp na imprezę jest wolny, ale trzeba pamiętać o tym, że ilość miejsc jest ograniczona. Imprezą o charakterze muzycznym będzie także „Wspólne śpiewanie”, które zaplanowano na 1 sierpnia o godzinie 20. Zebrani na Placu Piłsudkskiego będą śpiewać powstańcze piosenki. Słów znać nie trzeba, ponieważ będą wyświetlane na specjalnym telebimie. W rytm zaś wprowadzi zespół Swoją Drogą.

Jeśli zaś bardziej przemawia do Ciebie teatr…


Plakat spektaklu. / Fot. Grupa Twożywo27 lipca rozpoczyna się projekt „Odczytać Powstanie”, na który składają się spektakle teatralne oraz odczyty dramaturgiczne. „Celem projektu jest uniwersalizowanie doświadczeń wojny, okupacji i samego Powstania poprzez klasyczne teksty literatury. Taki pomysł wynika z założenia, że Powstanie Warszawskie przedstawiane jest zazwyczaj w kontekście typowo polskiego wydarzenia, rozumianego albo jako nieznośna polska martyrologia, albo jako doświadczenie uświęcające Polskę w sposób nieporównywalny z żadnym innym narodem. Tymczasem w historii Powstania, jak w soczewce skupiają się doświadczenia egzystencjalne opisane i nazywane od setek lat w filozofii i literaturze. Czy doświadczenie wolności, lęku, zagłady, wielkiej polityki i bezimiennej śmierci nie były tematem dzieł Szekspira, Koheleta czy Sofoklesa? Czy pokolenie Kolumbów z klasycznym wychowaniem i edukacją nie odczytywało swojego położenia z perspektywy bohaterów tych lektur?” – czytamy na stronie projektu. Nie jest to projekt jednodniowy, co z resztą widać w programie sporządzonym przez Muzeum Powstania.

Najważniejszym punktem „Odczytać Powstanie jest” spektakl „Hamlet 44” stworzony na podstawie dramatu Szekspira. Premierowy pokaz odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 22, przedstawienie będzie wystawiane także od 2 do 6 sierpnia o tej samej godzinie.Reżyserem spektaklu jest Paweł Passini, w obsadzie zaś znaleźli się nie tylko popularni aktorzy, tacy jak Jan Englert, czy Maria Niklińska. Grać będą także dziennikarze oraz żyjący uczestnicy powstania. Wstęp na widownię jest darmowy, ale wcześniej trzeba się zarejestrować, wysyłając wiadomość na adres hamlet@1944.pl.

… lub sztuka ulicy…


Screen ze strony projektu. / Fot. http://1944.pl/odczytacpowstanie/akcje.htmlW ramach akcji „Odczytać Powstanie” realizowany jest także projekt zagospodarowania przestrzeni miejskiej w celu uczczenia pamięci powstańców. Na ścianie przedwojennego budynku przy ulicy Pańskiej 119, który niedługo zostanie zburzony umieszczono sugestywny mural o powierzchni 600 metrów kwadratowych. Autorem pomysłu jest Grupa Twożywo, która wymyśliła także projekt „Strzały na mieście”, polegający na umieszczeniu na ulicznych lampach strzałek z napisami. W zestawieniu napisów na każdej strzałce kierowano się pewną logiką, łączono mianowicie wyrazy o przeciwstawnych znaczeniach. - Zawieszane w ramach akcji tabliczki, pokazujące pewne opozycje, stawiają pytania o sens Powstania, o to czy decyzja o zrywie była słuszna oraz w kontekście współczesnym - czy ja żyjąc wtedy wziąłbym w nim udział - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski. Przestrzeń miasta wykorzystywana jest także w interaktywnej grze „Twoja klisza z Powstania”, która odbędzie się 9 sierpnia o 12. Formuła gry zapewne będzie zbliżona do tej, która odbyła się rok temu.

… a może kino


30 lipca o 20:30 na dziedzińcu przed wejściem Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje Kino Plenerowe, podczas którego wyświetlone zostaną zdjęcia i filmy międzywojennej Warszawy. Ten projekt będzie realizowany także następnego dnia oraz 1 i 3 sierpnia o tej samej godzinie. Warto zaznaczyć, że od 27 lipca do 3 sierpnia Muzeum będzie otwarte od 10 do 24, wstęp będzie bezpłatny. Warto więc skusić się na zwiedzanie.

Rowerzyści pamiętają


Masa Krytyczna z 25.07. / Fot. Magda Grabowska2 sierpnia ulicami Warszawy przejedzie Masa Powstańcza. „Jest to działanie w przestrzeni miasta, próba odnalezienia w topografii współczesnej stolicy miejsc związanych z Powstaniem. Podczas rajdu towarzyszyć nam będą powstańcze melodie. Serdecznie zapraszamy! Impreza ma charakter non-profit, każdy z uczestników otrzyma pamiątkową koszulkę” – zachęcają na stronie projektu jego organizatorzy.

Minuta ciszy


Bez względu na to, czy zdecydujemy się wspominać Powstanie Warszawskie refleksyjnie w zaciszu własnego domu, czy przyłączymy się do tych, którzy chcą ten czas spędzić aktywnie, korzystając z tego, co z danej okazji oferuje miasto, warto zastanowić się nad apelem władz stolicy. „Warszawa pamięta o heroicznym zrywie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i swoich mieszkańców. Powstanie Warszawskie jest historią każdego z nas, historią naszych przodków, ale i przyszłych pokoleń. Dlatego apelujemy do wszystkich warszawiaków o wspólne oddanie hołdu Bohaterom poprzez udział w uroczystościach upamiętniających ten powstańczy zryw. 1 sierpnia o godz. 17, syreny przypomną godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przystańmy i odłóżmy codzienne sprawy, by minuta ciszy i zadumy uczcić pamięć wszystkich walczących o wolność stolicy.”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Piękna będzie uroczystość .Szkoda ,że powstanie upadło ale nie pomogli nam ani alianci ani ZSRR.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no włacha, plus za info na czas, może mi się zdarzy skorzystać nie tylko mlicząc o 17.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A w temat świetnie wpisuje się też wystawa, o której mowa tu:
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Uwielbiam informacje podane na czas, dzięki czemu można z nich będzie jeszcze skorzystać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.