Facebook Google+ Twitter

Jutro kolejowe święto w Jaworznie

Jutro minie 160 lat od kiedy z dworca Jaworzno-Szczakowa odjechał pierwszy pociąg. Z tej okazji na stacji kolejowej odbędą się okolicznościowe uroczystości, a mieszkańcy będą mogli odwiedzić ościenne miasta w pociągach w stylu retro.

Logo imprezy / Fot. -Dworzec - wraz z dwoma budynkami mieszkalnymi dla pracowników kolei - wybudowano w Szczakowej w latach 1846-1847. Jego otwarcie nastąpiło dokładnie 160 lat temu - 13 października 1847 roku. Tego dnia o godzinie 9.30 ruszył z Krakowa pierwszy w historii tego połączenia pociąg, a parowóz, który go obsługiwał nosił nazwę "Kraków". Linię kolei żelaznej z Krakowa do Mysłowic nazwano "CK Uprzywilejowana Kolej Północna Cesarza Ferdynanda". Przyczyniła się ona do rozbudowy miasta Szczakowa (dzisiaj jedna z dzielnic Jaworzna). Stacja stała się także ważnym punktem na kolejowej mapie Europy.
Plakat reklamujący imprezę / Fot. -
Z tej okazji jutro na dworcu kolejowym w Szczakowej odbędą się okolicznościowe uroczystości organizowane we współpracy z innymi miastami: Mysłowicami i Sosnowcem. W planie jest odsłonięcie pamiątkowej tablicy, złożenie kwiatów pod pomnikiem pomordowanych kolejarzy oraz festyn rodzinny. Zagra orkiestra dęta, pojawią się okolicznościowe wystawy. Pokaz swojej sprawności fizycznej zaprezentuje Służba Ochrony Kolei, a obyczaje łagodzić będzie występ mażoretek. Festyn zakończy koncert zespołu Whiskey River.

Największą atrakcją dla mieszkańców będą jednak kursujące tego dnia pociągi w stylu retro, które wyruszą z Katowic, Krakowa i Sosnowca po to, by przybyć na stację w Szczakowej o godzinie 14.00, kiedy to rozpoczną się oficjalne uroczystości. Podróżowanie i zwiedzanie retro-pociągów będzie nieodpłatne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

no ja też mam nadzieje że będziesz!:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję, że będę. To fantastyczna sprawa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.