Facebook Google+ Twitter

Jutro mija 20. rocznica obrad Okrągłego Stołu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-05 09:27

Lech Wałęsa powiedział, że bez Okrągłego Stołu nie byłoby demokratycznych przemian w Polsce. Jutro mija 20. rocznica rozpoczęcia obrad przedstawicieli Solidarności i komunistycznego rządu.

Były prezydent podkreślił, że należy docenić zasługi wszystkich zasłużonych dla upadku komunizmu w Polsce. Skrytykował ocenianie byłych opozycjonistów według obecnych podziałów politycznych.
Lech Wałęsa przyznał, że niektóre efekty porozumień Okrągłego Stołu okazały się sprzeczne z założeniami, które przyświecały jego uczestnikom. Były przywódca Solidarności zwrócił jednak uwagę, że późniejsze dojście do władzy postkomunistów z SLD było wynikiem wolnych wyborów, a nie obrad Okrągłego Stołu.

Zdaniem przywódcy Solidarności komunistyczne władze przystąpiły do rozmów nie po to, by dogadać się z ludźmi pracy. Według Lecha Wałęsy widząc słabość opozycji rządzący podjęli próbę jej ostatecznego wyeliminowania, która się nie powiodła.

Porozumienie kończące obrady Okrągłego Stołu podpisano 5 kwietnia 1989 roku. Uzgodniono między innymi, legalizację NSZZ Solidarność, wprowadzenie pluralizmu politycznego, wolności słowa oraz niezawisłości sądów. Ustalono też termin częściowo wolnych wyborów do Sejmu, w których opozycji zagwarantowano 35 procent mandatów oraz wolnych wyborów do Senatu.

Obie negocjujące strony miały powody do zadowolenia. Solidarność mogła prowadzić legalną działalność i publikować wysokonakładowy dziennik opozycyjny, a władze, mimo pewnych ustępstw jakie poczyniły, nadal sprawować rządy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.