Facebook Google+ Twitter

Jutro na 6 minut i 38 sekund zgaśnie Słońce

Zaćmienie Słońca powstaje gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przesłoni światło słoneczne. Zjawisko to fascynowało ludzkość od wielu wieków i uznawano je za złą wróżbę lub oznakę gniewu bogów.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Solar_eclips_1999_4_NR.jpgObecnie zaćmienie Słońca coraz częściej nie wzbudza większego zainteresowania, bowiem ze względu na znane teorie naukowe, stało się czymś naturalnym. Jednak są jeszcze zapaleńcy, którzy chcą na własne oczy zobaczyć to wspaniałe widowisko.

Ostatnie zaćmienie Słońca, które można było obserwować w Polsce nastąpiło 1 sierpnia 2008 roku. Najbliższe, częściowe, zaćmienia Słońca widoczne z terenów Polski nastąpią: 15 stycznia 2010 (na południowo-wschodnich krańcach Polski Słońce wzejdzie minimalnie przesłonięte przez tarczę Księżyca) oraz 4 stycznia 2011 roku (głębokie zaćmienie częściowe widoczne w całym kraju w godzinach rannych).

Bardzo długo musieliby Polacy czekać, aby móc obejrzeć to niezwykłe zjawisko. Jednak miłośnicy astronomii dysponujący łączem internetowym będą mogli (w 400. rocznicę wynalezienia teleskopu, w 40. rocznice lądowania człowieka na Księżycu) obejrzeć na żywo relację z zaćmienia słońca, korzystając ze strony eclipse.astronom2009.org.cn.

Przekaz ten organizuje Chińskie Towarzystwo Astronomiczne we współpracy z Chińską Akademią Nauk, między innymi w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, które odbywają się w Chinach. Transmisja rozpocznie się 22 lipca o godzinie 2.00 w nocy i potrwa trzy godziny. Będzie to najdłuższe zaćmienie Słońca w XXI wieku.

 / Fot. PAP/Andrzej Rybczyński DGZaćmienie rozpocznie się na północno-zachodnim wybrzeżu Indii, przejdzie przez północną część kraju, ukaże się nad Himalajami, skąd prześlizgnie się na teren Chin. Z Chin, mniej więcej na wysokości Szanghaju, wejdzie na Ocean Spokojny. Tam osiągnie maksymalną długość trwania, by zakończyć się w centralnej części oceanu.

Będzie to szczególne wydarzenie, gdyż Księżyc przysłoni całkowicie powierzchnię Słońca, ale nie przysłani korony słonecznej. Na kilka chwil przed całkowitym przesłonięciem Słońca przez Księżyc powstanie przepiękne zjawisko nazywane poetycko "pierścieniem z diamentem".

Według dawnych, chińskich, podań podczas zaćmienia, ogromny, niewidoczny smok pożera Słońce. Przeganiano go bębnami, krzykiem i innymi tego typu rytuałami. Jak będzie w 2009 roku? Przekonamy się za kilka dni.

Zajrzyj:
zaćmienie słońca (ogólne informacje)
zacmienieslonca.pl
pl.wikipedia.org
filmy, zdjęcia z niezwykłych zjawisk astronomicznych
gallery.astronet.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

i nastała ciemność...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oddajcie nam swe owce i całoroczne zbiory byśmy mogli przebłagać dobre mzimu co by sprawiło, że słońce wróci :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:-) Niektórzy Polacy też... :-) - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Farciarze z tych Chińczyków ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.