Facebook Google+ Twitter

Jutro papież przyleci do Czech

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-25 19:54

Papież przylatuje jutro do Pragi. Benedykt XVI rozpocznie w ten sposób swoją trzydniową wizytę w Czechach. Odprawi tam dwie msze, spotka się z czeskim prezydentem, intelektualistami i młodzieżą.

Pielgrzymka jest uważana za jedną z trudniejszych w czasie pontyfikatu Benedykta XVI. Papież przylatuje do kraju, gdzie zaledwie 32 procent mieszkańców deklaruje się jako katolicy. Większość Czechów to osoby niewierzące i stąd kraj ten uważany jest za jeden z najbardziej laickich w Europie. Z tego też powodu watykaniści spodziewają się, że w czasie pielgrzymki będzie można usłyszeć słowa Benedykta XVI o potrzebie powrotu Europy do chrześcijańskich korzeni.

Czeski kościół katolicki był w czasach komunistycznych prześladowany, a spora część księży musiała pracować w innych zawodach, by zarobić na życie. Dzisiaj wciąż nierozwiązane są sprawy własnościowe, czego najsłynniejszym przykładem jest należąca do państwa katedra świętego Wita w Pradze. Kościół od lat bezskutecznie domaga się jej zwrotu.

Czescy biskupi nie ukrywają też, że frekwencja w czasie mszy w Brnie i Starej Bolesławi może nie być wysoka. Wizyta Benedykta XVI przypada bowiem na długi weekend, kiedy wiele osób wyjeżdża na odpoczynek. W poniedziałek w Czechach obchodzone jest bowiem święto patrona kraju, świętego Wacława, które jest dniem wolnym od pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.