Facebook Google+ Twitter

Jutro poznamy laureata Złotej Palmy 62. Festiwalu w Cannes

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-23 15:58

Jutro wieczorem dowiemy się, który z 20 filmów zdobędzie Złotą Palmę 62. Festiwalu w Cannes. Coraz częściej jako o faworycie mówi się o dramacie Michaela Haneke pod tytułem „Biała wstążka". Austriacki reżyser szuka odpowiedzi na pytanie o źródła faszyzmu i wszelkiego terroryzmu.

Akcja"Białej wstążki" rozgrywa się w Niemczech około roku 1914. W pozornie spokojnej wsi dochodzi do przerażających wydarzeń - ktoś z mieszkańców powoduje wypadek miejscowego doktora, porywa i torturuje małego chłopca. Wiele wskazuje na to, że aktów przemocy dopuściły się dzieci protestanckiego pastora, na co dzień poddawane przez autorytarnego ojca nieludzkiej tresurze. Reżyser wskazuje, że pokolenie, które tak chętnie przyjęło ideologię nazizmu, w dzieciństwie było poddawane okrutnym metodom wychowawczym.

Jury pod przewodnictwem Isabelle Huppert jest w niełatwej sytuacji, ponieważ francuska aktorka grała główną rolę w filmie Hanekego "Pianistka". Jak podkreślają krytycy od lat bywający w Cannes, werdykt jury może być niespodzianką. Wskazują też na inne tytuły jako potencjalnych zdobywców tegorocznej Złotej Palmy To między innymi francuski obraz "Prorok" Jacquesa Audiarda o francuskim Arabie, który chce być jednocześnie policjantem i wielkim gangsterem . Wymieniany jest też inny francuski film: "A l'origine" ("Na początku") w reżyserii Xaviera Giannoli. Nie bez szans jest także film palestyński "The times That remains" ("Czas który pozostał") Eli Suleimana o sytuacji Palestyńczyków w Izraelu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.