Facebook Google+ Twitter

Jutro prima aprilis. Czym zaskoczą nas media?

W niedzielę obchodzimy "Święto Kłamstw", czyli prima aprilis, a to oznacza, iż rozpoczyna się kwiecień. Nie daj się zwieść nawet nam - dziennikarzom obywatelskim. Wszystkie teksty analizuj i pomyśl: "Czy to się mogło zdarzyć naprawdę"?

Krystyna Janda i Kazimierz Marcinkiewicz. Fot. Akpa Poniedziałek będzie pełen sprostowań w mediach. Jak co roku dziennikarze przygotowali dla nas zapewne moc fałszywych informacji, tylko po to żeby nas nabrać. Media nie od dziś są głównym prowokatorem do zabaw pierwszokwietniowych. Powstała nawet lista 100 najlepszych żartów. W 1957 roku telewidzowie BBC ujrzeli pierwsze plony spaghetti. Telewizja ogłosiła, iż dzięki łagodnej zimie, która towarzyszyła im w tym roku oraz skomplikowanym czynnikom, szwajcarscy rolnicy zebrali pierwsze plony tego niebywałego makaronu. Nie trzeba było długo czekać na odzew widzów, którzy dzwonili do stacji z zapytaniem, jak wyhodować spaghetti w przydomowych ogródkach.

Kolejnym osiągnięciem w dziedzinie ogrodnictwa miało być wyhodowanie gwiżdżących marchewek. W 2002 r. sieć handlowa Tesco poinformowała w ogłoszeniu opublikowanym na łamach brytyjskiej gazety "The Sun", że genetycznie zmodyfikowane marchewki mają w środku otwór dzięki któremu podczas gotowania, gwiżdżą.

W 1994 r. rosyjska agencja prasowa ITAR-TASS poinformowała o wynalazku jednego z producentów alkoholi. Otóż - jak donosiła - niebawem do sprzedaży trafią "wódczane batoniki do żucia" (o smaku solonych ogórków, cytrynowym oraz kokosowym). Ta sama firma miała także opracować kolejny rewolucyjny produkt mający podbić rynek rosyjski - wódkę instant w torebkach. - to dowodzi, iż agencjom prasowym także jutro nie będzie można uwierzyć.

Fot. Andrzej Grygiel/Dziennik ZachodniAstronomiczny eksperyment opisał w 2001 r. brytyjski "Mail on Sunday". Zawierał on omówienie pięcioletnich badań naukowców z Koenraad University w Amsterdamie dowodzących, iż niebo staje się mniej niebieskie wskutek zanieczyszczeń. Wzywał czytelników do wzięcia udziału w masowej obserwacji nieba (przypadającej oczywiście 1 kwietnia) i ocenieniu stopnia niebieskości według załączonej tabeli odcieni. Ów tabelę czytelnicy mieli potrzymać na tle nieba i poprzez porównanie kolorów określić jego "niebieskość".

Znany brytyjski astronom Patrick Moore w 1976 roku oznajmił w radiu, że dokładnie o 9:47 rano nastąpi jedyne w swoim rodzaju wydarzenie astronomiczne. Wyjątkowy układ planet miał spowodować zmniejszenie siły przyciągania. Moore powiedział słuchaczom, że jeśli podskoczą dokładnie w tym momencie, to przez chwilę będą unosić w powietrzu. Do radia zadzwoniły setki osób, które potwierdziły, że udało im się unieść.

Kto jest winny zamieszania?

Prawdopodobnie prima aprilis to pozostałość po obchodzonych przez Rzymian święcie ku czci bogini urodzaju - Cerery. Do tradycji włączył się, choć przypadkowo, francuski władca Karol IX. W 1564 r. papież polecił mu, aby zakazał obchodzenia święta wiosny, które przypadało na 1 kwietnia. Ludzie przekształcili je więc w tradycję obdarowywania się żartobilwymi upominkami, później żartobliwym oszukiwaniem się.

W Polsce prima aprilis przywieziono z Niemiec przez ich kolonistów w XVI w. Do najpopularniejszych żartów należało przesyłanie sobie zabawnych i oryginalnych listów, przekazywanie nieprawdopodobnych nowin i oryginalnych prezentów. Gości częstowano pierogami z trocinami albo kawą z gliny. A naburmuszonych przepraszano wierszykiem: "Prima aprilis, nie wierz, bo się omylisz".

  Prima aprilis - święto dzieci i dziennikarzy. Taki wniosek wynoszą medialne żarty. Nie dajmy się nabrać. Pozostaje nam tylko czekać na poniedziałkowe sprostowania. Zapewne na Wiadomościach24.pl także.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Maks zobaczysz jak ostro dałeś się nabrać. Ale to jutro.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten cały Lech Kaczyński śmierdzi mi podpuchą Szanownych Redaktorów. Pewnie pod Lecha podszywa się Nasz red. naczelny. Dowiemy się w Poniedziałek. I te "jedno pióro) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

plusik, fajny artykul:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawy temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.03.2007 19:15

"arima aprilis"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pech chciał że wypada w niedziele. Więc "papierowe" media nic nam nie zgotują. No chyba że dzisiaj już poszalały.
No i liczę, że Redakcja się czymś wykaże...warto też zwrócić uwagę na wszystkich autorów W24. Bo żartownisiów na pewno nie brakuje;P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe co nam redkacja wywinie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.