Facebook Google+ Twitter

Jutro rocznica śmierci Benazir Bhutto

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-26 22:07

W Pakistanie w przeddzień rocznicy śmierci byłej premier Benazir Bhutto gromadzą się tłumy w okolicach jej rodzinnego mauzoleum, gdzie została pochowana.

Według przedstawiciela Pakistańskiej Partii Ludowej, której przewodziła zamordowana, zgromadziło się tam ponad trzydzieści tysięcy ludzi. Jutro podczas uroczystości rocznicowych spodziewane są jeszcze większe tłumy.

W uroczystościach mają wziąć udział prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari, który był mężem zamordowanej premier oraz jej syn Bilawal Bhutto Zardari. Obaj są współprzewodniczącymi rządzącej Pakistańskiej Partii Ludowej. Władze Pakistanu ogłosiły jutrzejszy dzień świętem państwowym.

W pobliżu mauzoleum wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, ale władze prowincji Sindh i tak ostrzegły przed możliwymi rozruchami. Benazir Bhutto zginęła 27 grudnia 2007 roku w zamachu przeprowadzonym w Rawalpindi po zakończeniu jednego z jej przedwyborczych wieców. Mimo upływu roku od chwili zamachu jego okoliczności nie są w pełni jasne. Władze Pakistanu chcą, by przeprowadzone zostało w tej sprawie międzynarodowe śledztwo pod auspicjami ONZ.

Zamordowanie Bhutto, która uznawana była za niekwestionowaną przywódczynię opozycji wobec ówczesnego prezydenta Perveza Musharrafa skomplikowało sytuację polityczną w Pakistanie. Wybory powszechne wygrała kierowana przez nią Partia Ludowa, a prezydentem został mało doświadczony w prowadzeniu polityki Asif Ali Zardari. W obecnych władzach Pakistanu nie ma jednak wielu najbliższych i wieloletnich współpracowników Bhutto.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.