Facebook Google+ Twitter

Jutro rozpocznie się nieformalny szczyt NATO w Krakowie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-02-18 21:22

Już w czwartek w Krakowie rozpocznie się nieformalne spotkanie ministrów obrony państw członkowskich NATO, któremu przewodniczyć będzie obecny Sekretarz Generalny sojuszu - Jaap de Hoop Scheffer.

Głównymi tematami obrad mają być przyszłość Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego oraz misja w Afganistanie.

Gospodarzem trwającego dwa dni spotkania (19-20.02.2009) jest minister obrony narodowej Bogdan Klich. Wydarzeniu towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja naukowa pod hasłem „NATO przed Szczytem Jubileuszowym – czy Sojusz potrzebuje nowej koncepcji strategicznej?”, zorganizowana przez Instytut Studiów Strategicznych w ramach II Forum Euroatlantyckiego.

Pierwszego dnia odbędą się spotkania, w których uczestniczyć będą ministrowie obrony państw należących do sojuszu oraz goście z Chorwacji i Albanii. W związku z dysputą na temat przyszłości misji afgańskiej (ISAF) do Krakowa przybędzie sekretarz obrony USA Robert Gates, a także minister obrony Afganistanu Abdul Wardak oraz specjalny przedstawiciel ONZ w Afganistanie Kai Eide.

Drugi dzień obrad będzie poświęcony dyskusjom dotyczącym przyszłości i transformacji sojuszu, w szczególności usprawnieniu struktury dowodzenia NATO oraz stworzenia Sił Odpowiedzi (NATO Response Force). W ramach posiedzeń komisji NATO-Ukraina i NATO-Gruzja będą omawiane kwestie reform w zakresie polityki bezpieczeństwa i obrony Ukrainy oraz zaangażowania NATO w Gruzji po eskalacji konfliktów abchaskiego i osetyjskiego w sierpniu 2008 roku.

Spotkania ministrów obrony będą się odbywały w Hotelu Sheraton przy ulicy Powiśle. Centrum Prasowe zostanie zorganizowane w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego na ulicy Krupniczej. W związku z tym zostały wprowadzone pewne ograniczenia komunikacyjne w centrum miasta.

Spotkanie w Krakowie zbiega się z 10. rocznicą przystąpienia Polski do sojuszu, jest też ostatnią taką imprezą przed jubileuszowym szczytem, który odbędzie się w kwietniu, w 60. rocznicę podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego. Uroczystości rocznicowe odbędą się w Strasburgu i miejscowości Kehl, na granicy francusko-niemieckiej. Będzie to ostatni szczyt, w którym jako sekretarz generalny weźmie udział Jaap de Hoop Scheffer.

Na podstawie: www.nato.int, www.iss.krakow.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.