Facebook Google+ Twitter

Jutro w Warszawie będzie orkiestrowo

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-06-29 03:00

Jutro o godzinie 17:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się koncert Orkiestry Królewskiego Pułku Kandyjskiego, połączony z pokazem musztry paradnej. Będzie to już kolejny koncert orkiestry w Polsce.


Fot. Tomasz Piekarski Kanadyjscy muzycy uczestniczyli już w tym miesiącu m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Wojskowych „Kraków ‘2006”, koncertowali w Katowicach i uświetnili uroczystości z okazji Dni Morza w Gdyni. Jutro zwiedzą Muzeum Wojska Polskiego, gdzie przekażą w darze eksponaty. Złożą także kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wystąpią zaś na placu Zamkowym.

W sobotę, 1 lipca orkiestra przemaszeruje ulicami stolicy, trasą: Chopina, al. Ujazdowskie, Piękna, Wiejska, Matejki., a o godz. 17 wystąpi z koncertem w ramach Narodowego Święta Kanady (Canada Day) na terenie ambasady tego kraju. Z orkiestrą przybył dowódca królewskiego pułku ppłk Walter Perchal, oficer polskiego pochodzenia, aktywny działacz polonijny w Toronto. Dyrektorem muzycznym i kapelmistrzem orkiestry jest ppor. William Migghton.

Fot. Tomasz PiekarskiOrkiestra Królewskiego Pułku Kanady jest najstarszą stałą grupą muzyczną w Kanadzie. Kultywuje ona tradycję sięgającą roku 1863, a jej siedziba znajduje się w Zbrojowniach Fortu York w Toronto. Dziedziczy tradycje królewskich grenadierów, jego żołnierze otrzymali od brytyjskiej królowej Wiktorii zgodę na noszenie czerwonych mundurów Gwardii Królewskiej.

Zespół 35 muzyków grających na instrumentach dętych oraz stroikowych regularnie występuje w Kanadzie i za granicą. Orkiestra niejednokrotnie występowała przed królową Elżbietą II, koncertowała w ogrodach Buckingham i na słynnym londyńskim stadionie Wembley, a także w Kolumbii i Stanach Zjednoczonych.
Królewski Pułk Kanady bierze czynny udział w operacjach krajowych i międzynarodowych. Członkowie Pułku służyli w takich krajach jak Cypr, Namibia, Wzgórza Golan, Kambodża, była Jugosławia, Sierra Leone, Kongo i Afganistan.

Wizyta pułku jest także podkreśleniem więzi historycznej między Królewskim Pułkiem Kanady i Polskimi Siłami Zbrojnymi. Pułk należący do Drugiej Kanadyjskiej Dywizji Piechoty, wziął udział w operacji z zaskoczenia we francuskim porcie Dieppe w 1942 roku. Oddział częściowo został uratowany przez polski niszczyciel ORP Ślązak pod dowództwem komandora Romualda-Nałęcz Tymińskiego. Okręt nie odpłynął, zanim ostatni z Kanadyjczyków nie został uratowany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.