Facebook Google+ Twitter

Jutro zostaw samochód w garażu

Dzień bez Samochodu obchodzony jest przez kraje Unii Europejskiej od 22 września 2002 roku. Władze miast namawiają kierowców, żeby choć przez jeden dzień skorzystali ze środków komunikacji, a swoje trujące auta pozostawili w garażach.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Adam Hawałej/PAPDzień ten ma skłonić ludzi do refleksji nad tym, czy rzeczywiście codziennie potrzebujemy samochodu? Czy nie moglibyśmy korzystać z innych środków komunikacji?

Faktem jest, że samochody szkodzą naszemu zdrowiu. Z badań wynika, że przeciętny Europejczyk żyłby 9 miesięcy dłużej, gdyby nie zanieczyszczenia powietrza i związane z nim choroby. Ci, którzy mieszkają blisko ruchliwych ulic, skracają sobie życie o 36 miesięcy. Nie należy zapomnieć również o hałasie związanym z komunikacją, który doprowadza rocznie do 60 tys. zgonów, a także skazuje na bezsenność około miliona Europejczyków.

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest w ponad stu miastach. Działania podejmowane w związku z nim są niewielkie. Władze nie stosują się do zaleceń Unii Europejskiej, która nawołuje do zamykania ulic w centrum miasta, aby zwiększyć dzięki temu przestrzeń miejską. Tłumaczą się tym, że zamkniecie ulic zdenerwuje tylko kierowców, którym i tak utrudniono ruch przez remonty i budowy. Działania zatem ograniczają się do organizowania rajdów rowerowych. Ponadto ZTM Gdańsk robi ukłon w stronę posiadaczy aut i jutro daje im możliwość podróżowania środkami komunikacji miejskiej za darmo. Należy jedynie pokazać dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Daleko nam jednak do innych europejskich stolic. W Paryżu funkcjonuje 14 linii metra, dodatkowo Francuzi zakochali się w tramwajach, które projektowane są indywidualnie dla każdego miasta. Niemcy z kolei oblepili auta naklejkami, które informują, ile spalin produkuje dany samochód. Te, które są najbardziej szkodliwe, mają zakaz wjazdu do centrum miasta. Za złamanie prawa grozi grzywna w wysokości 40 euro. Do ekologicznych miast zaliczyć można także Londyn. Wprowadzono tam opłatę za wjazd autem do centrum w wysokości 8 funtów.

Dzień bez Samochodu powinien skłonić do refleksji nie tylko kierowców, ale i nasze władze. Zanieczyszczenie powietrza, korki, nasze zdrowie, to tylko niektóre problemy wielkich miast, które trzeba rozwiązać.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.