Facebook Google+ Twitter

Juwenalia - nadciąga święto studentów

Są obowiązkowym punktem w kalendarzu każdego studenta, jeszcze jedną okazją do świętowania i integracji w gronie żaków. Nadszedł maj - miesiąc studenckich juwenaliów.

Poznań, 2008 rok. Parada studentów różnych uczelni rozpoczęła trzydniowy finał, trwających od początku maja, juwenaliów poznańskich. Ponad stutysięczna brać studencka otrzymała klucze do miasta od prezydenta Ryszarda Grobelnego. / Fot. PAP/Bogdan BorowiakTegoroczne Juwenalia odbędą się w dniach 6 - 22 maja w Warszawie, 8 - 15 maja we Wrocławiu, 18 - 30 maja w Łodzi i 5 -10 maja w Krakowie. Wśród zespołów goszczących na imprezach każdy odnajdzie coś dla siebie. Poniżej najważniejsze punkty w programach największych Juwenaliów:

Co we Wrocławiu?

8 maja na Polach Marsowych wystąpią m.in. Kult, Vavamuffin, Lao Che, Siddhartha i Hope. Dzień później miłośnicy dźwięków disco będą mieli możliwość zabawy przy muzyce Top One, Classic, Shazy i Masters. Gwiazdą tego dnia będzie formacja Boys. 14 maja, od godziny 13, na Polach wystąpią m.in. Muhy, Żywiołak, Koniec Świata, Manchester. Na koniec zagra IRA. 15 maja, od godziny 19, możemy uczestniczyć w imprezie klubowej, w programie: George Porn Star, DJ W, Africa Islam, Sonique, Richard Durand, Svenson i Chris In.

Juwenalia w stolicy. Klasycznie

8 maja usłyszymy: Parov Stelar & Band, Oi Va Voi, Mimofoni, Smolik & Band. Główną imprezą będzie koncert, który odbędzie się 9 maja, na dziedzińcu UW. Start o godz. 16. Wystąpią w kolejności: Maron, Farben Lehre, Strachy Na Lachy i na zakończenie Kult. 16 maja studenci zbawią się w rytmach polskiej klasyki czyli zespołów Ira, Lady Pank, Hey i Happysad.

A co w Łodzi?

Czwórka studentów przebranych za prezerwatywę z napisem "bezpieczne juwenalia". / Fot. PAP/Bogdan Borowiak22 maja, na placu obok biblioteki, wystąpią: Manchester, Happysad i podobnie jak w innych miastach - Kult.
Dzień później, 23 maja, zagrają Sokół&Pono, Tede i Ekipa Wielkie JOŁ, Don Guralesko, O.S.T.R. i ŁDZ Orkiestra. 29 maja będziemy mogli oglądać koncerty zespołów takich jak: Zwiastun Końca Stycznia, Artrosis, Strachy na Lachy i T-Love. Na koniec łódzkich juwenaliów, 30 maja, zagrają Obrazki, Bum, Coma i Ira.

Kraków - znów to samo

5 maja na scenie plenerowej przed Klubem „Żaczek” zagoszczą Punky Reggae Live, podczas finału ogólnopolskiej trasy koncertowej, Strajk, Marians, The Bill, Leniwiec, Tabu oraz Farben Lehre. Po koncercie organizatorzy zapraszają na imprezę w rytmach punky-regge-ska. Dwa dni później, 7 maja, na stadionie Wisły wystąpi w suporcie Mama Selita, a później Chemical Garage, Strachy Na Lachy, Coma oraz na koneic Myslovitz. Podczas kolejnej imprezy plenerowej, 8 maja, żacy będą sie bawić się w rytmach juwenaliowej klasyki czyli zespołów Happysad i Hey. W ostatnim dniu studenckiego święta, 9 maja, zagrają Fisz Emade Tworzywo i Lao Che.

Trochę historii

Nazwa „juwenalia” pochodzi od łacińskiego słowa „iuvenalis” oznaczający „młodzieńczy” (według słownika łacińsko polskiego wydawnictwa Buchmann).

Wszystko zaczęło się w 59 roku, od jednego z wielu kaprysów Nerona. Znienawidzony cesarz zgolił wtedy swoją młodzieńczą bródkę. By uczcić to wydarzenie, urządził igrzyska. Odbyło się mnóstwo zabaw, zawodów, uroczystości oraz pokazów amatorskich teatrzyków. W wielu z tych przedstawień, Neron, znany jako miłośnik poezji i teatru, grał główne role. Igrzyska nazwano „juwenaliami”. Święto praktykowane było także przez kolejnych cesarzy. I aż do dziś przetrwały nazwa i tradycja uroczystości.

Do juwenaliowych zwyczajów należy przekazanie przez prezydenta miasta kluczy do miejskiej bramy w ręce studentów, którzy na czas zabaw przejmują w nim władzę. Juwenalia to także barwne korowody- czyli studenckie pochody pokazujące ich fantazję i kreatywność.

Dzisiejsze juwenalia to już nie tylko studencki pochód studencki, ale także masowe imprezy i koncerty ściągające tysiące osób. Organizatorzy, czyli często sami studenci, wymyślają coraz to nowsze formy zabawy. Do najczęstszych należą zapraszanie gwiazd studenckiej muzyki, urządzanie sportowych zawodów, przeglądów kapel i kabaretów studenckich czy organizowanie konkursów (np.na najmilszą studentkę i studenta, czy na hasło Juwenaliów).

Zapraszam do czynnego udziału i życzę udanych juwenaliów!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Autorko, nie jesteś solidna. "Tegoroczne Juwenalia odbędą się w dniach 6 - 22 maja w Warszawie, 8 - 15 maja we Wrocławiu, 18 - 30 maja w Łodzi i 5 -10 maja w Krakowie." - a w innych miastach? To co, nie ma Juwenaliów? Są, tylko nie chciało się poszukać, albo pisać "między innymi" w Warszawie, Wrocławiu itd. Brak rzetelności i stronniczość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.