Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30315 miejsce

Juwenalia w rytmie disco polo...

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2007-06-06 16:53

W całym kraju dobiegły już końca coroczne juwenalia, czyli studenckie imprezy o charakterze kulturalno-rozrywkowym. W tym roku bawiono się nie tylko przy muzyce alternatywnej, lecz również przy disco polo.

Warszawa, Trójmiasto, Olsztyn, Białystok, Bydgoszcz, Wrocław, Legnica, Katowice czy Toruń to tylko najważniejsze miejsca, w których zdecydowano się w ramach juwenaliów zorganizować występy gwiazd tego właśnie nurtu muzyki. Czy to oznacza, że studenci zaczęli odrzucać dotychczas kojarzoną z nimi muzykę rockową na rzecz prostych i tanecznych piosenek? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa.Juwenalia 2006 we Wrocławiu, występ grupy Boys / Fot. Gazeta Wrocławska

Muzyka disco polo swoimi korzeniami sięga wiejskich zabaw tanecznych i wesel. To właśnie tam swoje pierwsze szlify przeszli prawie wszyscy wykonawcy tego gatunku muzycznego. Na początku poprzedniej dekady szturmem wdarli się oni na raczkujący wówczas rynek fonograficzny, opanowując go w bardzo szybkim tempie. Nie od dziś znane są legendy o milionowych nakładach płyt i kaset, jednak informacji tych nigdy nikomu nie udało się w stu procentach potwierdzić, bowiem wyspecjalizowane w promowaniu tej muzyki wytwórnie nie ujawniały wyników sprzedaży.

Nurt ten w połowie lat 90. stanowił już prężnie działający biznes na który, obok zespołów i solistów, składały się również wiejskie dyskoteki, specjalistyczne czasopisma i programy muzyczne w radiu i telewizji. W drugiej połowie dekady popularność disco polo zaczęła spadać. Gwałtownie stopniała sprzedaż płyt i kaset, zmniejszyła się liczba audycji radiowych i telewizyjnych, z dnia na dzień zaczęły znikać firmy fonograficzne i kolejni wykonawcy, aż w pewnym momencie muzyka ta całkowicie przestała funkcjonować medialnie.

Teraz przyszedł czas na jej renesans, a stał się on możliwy dzięki organizatorom studenckich imprez. Pierwsze próby wpuszczenia disco polo do miejsc i środowisk, dotychczas dla takiej muzyki zamkniętych, pojawiły się dwa lata temu. Piosenki na ogół kojarzone z zacofaną mentalnie prowincją, brakiem artyzmu i prymitywizmem muzycznym, zaczęły rozbrzmiewać w dużych miastach. Ideą tych imprez było spojrzenie na disco polo nieco "przymrużonym okiem", ale nie tylko. Za ich sprawą przełamano pewne tabu kulturowe, związane z utartymi schematami bycia kulturalnym i gustownym, w ramach których słuchanie tego typu muzyki po prostu się nie mieściło.

Okazało się, że można się przy niej dobrze zabawić, odrzucając przy tym na plan dalszy jej liczne niedoskonałości. To jednak nie oznacza, że studenci na tyle polubili disco polo, iż będą go teraz słuchać na co dzień, zamiast rocka, reggae czy drum'n'bass. Spora część z nich chodzi na takie koncerty wyłącznie dla zgrywu. Inni robią to z ciekawości, ale są i tacy, którzy tą muzykę naprawdę lubią. Ci ostatni za sprawą występów takich gwiazd jak Boys, Skaner, Akcent czy Toples, nie muszą już ukrywać się ze swoimi upodobaniami. Nareszcie mogą uczestniczyć w wydarzeniach muzycznych, adekwatnych do ich potrzeb.

Złośliwi twierdzą, że powrót disco polo jest wyłącznie chwilowy i skończy się w momencie, gdy dla studentów taka muzyka przestanie już być narzędziem do żartów. Czy tak się rzeczywiście stanie? Czas pokaże.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Januszu, powrót jednej i drugiej to mógłby być dla wielu zbyt duży szok... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 06.06.2007 21:02

Pod warunkiem, ze po kontroli Jej Fundacji sie nie okaze, ze ma szlabanik na polityke. :D Chyba, ze jest mowa o innej Szazie. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja słyszałam, ża Szaza (jak to się pisze?!) wraca...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 06.06.2007 20:37

Fakt, ale niepotrzebnie uzylas wyrazenia niezbyt slownikowego... Dlatego Part to usunal...

Komentarz został ukrytyrozwiń

bzdet i tyle

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 06.06.2007 20:31

Janusz... :-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 06.06.2007 20:27

Wpis: marta3333 06.06.2007 20:25 - usunięty

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 06.06.2007 19:42

Nie widze powodu, zeby na ten temat pisac artykul :-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.