Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20505 miejsce

Już 25. raz do Polski zawita Betlejemskie Światło Pokoju

Od 1991 roku w grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia, harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) roznoszą ogień z groty narodzin Jezusa. Zawożą je także dalej, do Rosji, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Danii.

 / Fot. Piotr Rodzoch (materiał ZHP)Betlejemskie Światło Pokoju to nazwa akcji będącej częścią bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Po raz pierwszy zorganizowano ją, pod nazwą "Światło w ciemności", w 1986 roku w Austrii. Zaangażowali się w nią austriaccy skauci, a od 1991 roku biorą w niej udział polscy harcerze. Co roku skauci pobierają ogień z groty Narodzin Jezusa w Betlejem i poprzez Wiedeń przekazują mieszkańcom Austrii i skautom z sąsiednich krajów. Do polskich harcerzy BŚP trafia za pośrednictwem skautów słowackich. Nasi harcerze przekazują je dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także - droga morską - na północ – do Danii.
Tegoroczna akcja Betlejemskiego Światła Pokoju przebiega pod hasłem "Zauważ człowieka", zaś przekazanie dla ognia dla harcerzy odbędzie się 12 grudnia w sanktuarium na Krzeptówkach.

14 grudnia 2015 z Kołobrzegu wypłynie flagowy jacht ZHP "Zawisza Czarny", który już piaty raz zawiezie ogień z Betlejem na wyspę Bornholm.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.