Facebook Google+ Twitter

Już 50 stałych autorów – Wiadomości24.pl pną się w górę

Otwieranie się na czytelników to przyszłość mediów. Dzięki autorom mamy unikalną treść, często oryginalną i dokładniejszą od innych – mówi w rozmowie z blogiem Piąta Władza redaktor naczelny Wiadomości24.pl Paweł Nowacki.

Piąta Władza: Mijają właśnie dwa miesiące od uruchomienia Wiadomosci24.pl. Jak pan ocenia to przedsięwzięcie?
Paweł Nowacki: – Jestem przede wszystkim mile zaskoczony poziomem tekstów nadsyłanych przez autorów, którzy – przypomnę – nie są przecież zawodowymi dziennikarzami. Jest on naprawdę dość wysoki, choć – co oczywiste – nierówny.

Macie już jakieś gwiazdy?
— Z pewnością znaleźliśmy kilka osób, których teksty są naprawdę dobre. Myślę tu na przykład o Oliwii Piotrowskiej, jednej z naszych pierwszych zarejestrowanych autorek, albo o ostatnim "nabytku" Andrzeju Zaranku. Mamy też prawdziwe sukcesy dziennikarskie na koncie. Jeden z naszych autorów z Opola – Radosław Kozieł – napisał tekst o źle skonstruowanych huśtawkach na miejskich skwerach. Ich wadliwe działanie mogło doprowadzić do tragedii. Po naszej interwencji miasto zarządziło kontrolę placów zabaw. To pokazuje siłę obywatelskiego dziennikarstwa.

Jak wygląda sprawa wynagrodzeń za teksty?
— Prędzej czy później – ale raczej dość szybko – wprowadzimy nagrody dla najlepszych. Co ważne, chcemy, żeby tych najlepszych autorów wybierała spośród siebie sama społeczność gazety internetowej, dlatego już testujemy różne systemy głosowania. Naszą rolę ograniczymy do minimum. Jednak możliwe, że pojawi się na przykład nagroda redaktora naczelnego.

Ilu stałych autorów pisze dla Wiadomosci24.pl?
— Co najmniej jeden tekst napisało 160 osób. Tych naprawdę aktywnych, piszących regularnie, jest ok. 40-50.

Wspominał pan publicznie o przypadkach kradzieży waszych tekstów.
— To – niestety – zjawisko w polskim internecie nagminne. Moim zdaniem od 90 do 95 proc. newsów pojawiających się na największych portalach pochodzi z agencji prasowych oraz gazet. Wielu mniejszych graczy kopiuje ich content, zwykle powołując się na źródło. Teraz pojawiliśmy się my. Mamy unikalną treść, oryginalną, często dokładniejszą od innych. Niektórzy kopiują nasze teksty, nawet nie podając ich źródła.
Mieliśmy problem z pewnym małym regionalnym portalem, który zaczerpnął wiele informacji z Wiadomosci24.pl, nie informując nas o tym oraz nie linkując do naszej strony. Do takich sytuacji nie wolno dopuszczać. Prawo autorskie obowiązuje również w internecie. Niestety, w naszym kraju normą jest jego lekceważenie. Po prostu przechodzi się do porządku dziennego nad łamaniem podstawowych zasad. Co więcej, wydaje mi się, że problem będzie narastał. Trwa przecież wojna o content, wojna o unikalne newsy.

Jesteście przygotowani na pojawienie się konkurencji?
— Sądzę, że – prędzej czy później – któryś z wielkich graczy może uruchomić portal podobny do naszego. My byliśmy pierwsi, wyprzedziliśmy ich, ale taka sytuacja nie musi trwać wiecznie. W końcu inni zauważą, że dziennikarstwo obywatelskie, otwieranie się na czytelników, to przyszłość mediów, nie tylko elektronicznych.

Pełny wywiad został opublikowany na blogu Piąta Władza: http://5wladza.blogspot.com/.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"3-4 tys. tzw. unikalnych użytkowników dziennie", sporo, szczerze mówiąc myślałem, że trochę mniej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.