Facebook Google+ Twitter

Już dziś 53. Konkurs Piosenki Eurowizji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-24 10:04

W Belgradzie odbędzie się wieczorem finał 53. Konkursu Piosenki Eurowizji. Wystąpią w nim artyści z 25 państw. Polskę będzie reprezentowała Isis Gee, która przebrnęła przez półfinał. Wykona piosenkę "For Life" wybraną przez polskich telewidzów.

W finale będą reprezentowane: Grecja, Rumunia, Bośnia i Hercegowina, Rosja, Izrael, Azerbejdżan, Armenia i Norwegia, a także Ukraina, Chorwacja, Albania, Islandia, Gruzja, Dania, Szwecja, Łotwa, Turcja i Portugalia. Zaśpiewa też reprezentantka Serbii- ubiegłorocznego zwycięzcy oraz przedstawiciele krajów Europejskiej Unii Nadawców (EBU) - Niemiec, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii.

Festiwal Piosenki Eurowizji odbywa się od 1956 roku - pierwszy zorganizowano w Lugano w Szwajcarii. Wykonawcy śpiewają na żywo, obecnie w większości państw zwycięzcę wybierają telewidzowie w głosowaniu SMS-owym.

Najbardziej znanymi triumfatorami Konkursu Eurowizji są: szwedzki zespół ABBA, który wygrał w 1974 roku, a także Kanadyjka Celine Dion (1988 rok).

Z Polaków najlepiej wypadła w 1994 roku Edyta Górniak, która zaśpiewała piosenkę "To nie ja" i zajęła drugie miejsce. W kolejnych latach reprezentowali nas: Justyna Steczkowska, Kasia Kowalska, Anna Maria Jopek, Sixteen, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Piasek Piaseczny, Ich Troje, Blue Cafe, Ivan i Delfin, Jet Set. Od trzech lat Polakom nie udało się zakwalifikować do finału.

iar/kk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.