Facebook Google+ Twitter

Już dziś początek roku szkolnego

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-09-04 08:07

Pierwsza wizyta w szkole po ponad z górą dwóch miesiącach odpoczynku. Na starcie uczniowie muszą pamiętać o dobrym zachowaniu, a ci z pierwszych klas liceów i techników - o przyłożeniu się do matematyki.

fot. AKPA W Pomorskiem "szok powakacyjny" przeżyje dziś niemal 348 tysięcy uczniów. 35 tysięcy nauczycieli i 13 tysięcy woźnych, kucharek, księgowych itp. ma go już za sobą - pracownicy już przynajmniej parę dni temu pojawili się w placówkach, aby przygotować je na przyjście uczniów. Tych ostatnich czeka w tym roku sporo nowości, głównie autorstwa ministra edukacji - Romana Giertycha. Wprawdzie rozporządzenie wprowadzające te zmiany nie zostało jeszcze podpisane, ale minister zapowiedział, że zrobi to niebawem.

Najwięcej zmian czeka tych, którzy w tym roku będą zdawać maturę. Zła wiadomość jest taka, że muszą oni do 20 grudnia zdecydować, czy podejdą do egzaminu na poziomie podstawowym czy rozszerzonym. Dotąd wszyscy zdawali maturę na poziomie podstawowym, a chętni - dodatkowo na rozszerzonym. Teraz trzeba się od razu jasno określić. Dobra wiadomość: maturę będzie łatwiej zdać. To dzięki tzw. amnestii Giertycha: maturę zda nawet ten, kto nie zaliczy jednego z pięciu egzaminów. Jest tylko jeden warunek - średnia wyników ze wszystkich przedmiotów musi wynieść co najmniej 30 procent. Taka zasada ma obowiązywać także w kolejnych latach. Ucieszy ona z pewnością uczniów, którzy właśnie zaczynają naukę w pierwszej klasie liceum. Czeka ich bowiem obowiązkowa matura z matematyki.

Z kolei uczniowie dzisiejszych klas pierwszych gimnazjów muszą się liczyć z tym, że w trzeciej klasie egzamin na koniec szkoły sprawdzi nie tylko ich wiedzę humanistyczną i matematyczno-przyrodniczą, ale także znajomość języka obcego. Wszyscy uczniowie muszą też pamiętać o dobrym zachowaniu. Wspomniane rozporządzenie wprowadza bowiem zasadę, że za złą ocenę z zachowania można nie zdać do kolejnej klasy. Przy czym jedna naganna ocena z zachowania zostaje wybaczona. Dopiero gdy w kolejnym roku uczeń znów dostanie "naganne", rada pedagogiczna może nie przepuścić go do kolejnej klasy. Następne wakacje - 23 czerwca 2007 roku.
Anna Kisicka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.