Facebook Google+ Twitter

Już dziś Toruniem zawładnie światło

11 sierpnia rozpocznie się w Toruniu Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway ’09. Zainspirowane charakterem miasta świetlne instalacje, artystyczne happeningi i akrobacje w towarzystwie spadających Perseid - tego nie można przegapić!

 / Fot. Materiały prasowe organizatoraSKYWAY ‘09 to niepowtarzalny i wyjątkowy festiwal, który rozświetli gotyckie mury Torunia świetlnymi instalacjami i artystycznymi happeningami przygotowanymi przez uznanych twórców z całej Europy. Od 11 do 16 sierpnia wielkie obiekty, malowane światłem obrazy, interaktywne projekty i instalacje w towarzystwie przypadającego na ten okres deszczu meteorów - Perseid sprawią, że festiwal będzie niezapomnianym przeżyciem dla każdego uczestnika.

Motywem przewodnim festiwalu jest światło. Bardzo dobrze zachowana gotycka architektura Torunia i wyjątkowy klimat starówki jest idealnym miejscem dla tego typu artystycznych przedsięwzięć. Jest to także szansa na ukazanie wszystkim doskonale znanych już miejsc i zabytków w zupełnie nowym świetle. SKYWAY to kreatywność, technika i sztuka, która wielokrotnie wzbudzi zachwyt, zdziwienie, ale też pozwoli po prostu dobrze się bawić.

Bruno Peinado - artysta francuski zaprezentuje w Toruniu swoje dzieło "Untitled, Globule Ubiquity Vibrations" czyli wielki księżyc ustawiony na środku ulicy. Rochus Aust z Niemiec przedstawi futurystyczną i jednocześnie zabawną prowokację w formie muzyczno-świetlnego przedstawienia.  / Fot. Materiały prasowe organizatoraNa dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego będzie okazja zobaczyć dzieło autorstwa Nuno Maya & Carole Purnelle pt. "Floating Stars". Ci sami artyści są również autorami projekcji wideo, którą będzie można oglądać na fasadzie Kościoła Świętego Ducha. Z kolei grupa architektów z Irlandii zaprezentuje "Guerrilla Lighting"

 / Fot. Materiały prasowe organizatoraPortugalscy architekci z grupy MOOV + Miguel Faro zarażą Toruń świetlnym graffiti. Jana Matejkova z Czech pokaże intymną instalację, zainspirowaną zwyczajem wypowiadania życzeń na widok spadających gwiazd. Agnieszka Gajewska przez sześć dni festiwalu stworzy wyjątkowe malowidło na murze, podczas gdy Bartosz-Szuwar-Gryczka przejedzie przez miasto na swoim niesamowitym rowerze. João Ribeiro zainspirowany starym wierzeniem, że spadające Perseidy to łzy świętego Wawrzyńca, przedstawi niezwykłą metaforę cierpienia.

SKYWAY to także okazja, by spotkać się z grupą ekspertów o międzynarodowej renomie, którzy będą mówili o niebie i świadomości. Wśród zaproszonych do Centrum Sztuki Współczesnej gości między innymi: Arthur I. Miller, historyk nauki, Bernard Carr, profesor matematyki i astronomii, Robert Priddey, kosmolog obserwacyjny oraz artyści tacy jak Alice Williamson i Simeon Nelson. Podczas festiwalu odbędą się również koncerty, a na fasadzie słynnego teatru lalki i aktora „Baj Pomorski“ będzie można w ramach obchodów Roku Astronomii w Toruniu zobaczyć specjalnie przygotowany pokaz multimedialny. Będą też pokazy filmowe, wycieczki i oglądanie nieba wieczorami na brzegu Wisły.

Celem projektu jest pomoc Toruniowi w wyścigu o prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Festiwal odbędzie się również w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii. Organizatorami festiwalu są Urząd Miasta Torunia i TORUŃ 2016 - Europejska Stolica Kultury. Patronat honorowy: Prezydent Miasta Torunia, Ambasador Republiki Francuskiej, Ambasador Republiki portugalskiej.

Więcej o festiwalu na stronie www.skyway09.eu

Już teraz można obejrzeć filmową zapowiedź festiwalu:


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

W deszczu może to wyglądać jeszcze ciekawiej ;) Trzeba szukać pozytywnych aspektów ! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak na złość... pada dziś ;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

To czekam na fotorelację bo zapowiada się naprawdę imponująco:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że nie będę mogła przyjechać, ale mam nadzieję, że zobaczę u siebie łunę światła rozjaśniającego Toruń. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brzmi zachęcająco!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.