Facebook Google+ Twitter

Już dzisiaj druga edycja Warsaw Prog Days!

Dzisiaj w marach imprezy zagrają Lilith oraz brytyjski Galahad, natomiast jutro na scenie Progresji zobaczymy polską legendę rocka progresywnego - Collage!

 / Fot. Materiały prasoweGalahad powstał w 1985 roku. Przez długie lata odgrywa ona kluczowe znaczenie na progresywnym rynku muzycznym. Charakterystycznym rysem twórczości zespołu jest różnorodność wprowadzanych nastrojów oraz silny wokal, górujący nad partiami instrumentalnymi. W warstwie lirycznej stałym elementem są wątki zaczerpnięte z średniowiecza ewoluujące w kierunku nowych horyzontów progresywnego rocka. Muzyka szczególnie bliska fanom zespołów IQ, Pallas, czy Marillion. Jednym z najchętniej słuchanych albumów jest “Following Ghosts” ze względu na niezwykle melodyjną, wręcz marzycielską linię melodyczną. Każdy wrażliwy odbiorca znajdzie w niej swoistą głębię, tę samą, która znamionuje też “Year Zero”. Płyta ta powinna zadowolić wszystkich, poważnych kolekcjonerów progresywnego rocka. W 2007 ukazał się znakomity album studyjny “Empires Never Last”, a w 2012 roku dwie kolejne fantastyczne płyty studyjne “Battle Scars” i “Beyond The Realms Of Euphoria”.

Lilith należy do ścisłej czołówki polskich zespołów prog-gotyckich. Formacja powstała na początku 1998 roku w Poznaniu. Dorobkiem ponad 13 lat istnienia zespołu jest pięć albumów o szerokim spektrum muzycznym: od elektronicznych ilustracji po ciężkie gitarowe riffy. Z czasem muzyka Lilith nabiera coraz bardziej progresywnego charakteru. Ostatnią płytą zespołu jest wydany w 2007 roku nakładem firmy Oskar album “Underworld”. Aktualnie zespół pracuje nad kolejnym krążkiem roboczo zatytułowanym “Alter Ego”.

Collage, to czołowy przedstawiciel współczesnego rocka progresywnego w Polsce, założony w Warszawie w roku 1985 przez gitarzystę Mirosława Gila i perkusistę Wojciecha Szadkowskiego. Przez kilka pierwszych lat zdołał nagrać kilka utworów demo z różnymi wokalistami, m.in. Jarosławem Wajkiem, czy Jarosławem Majką – wydanych później na płycie “Zmiany” (wersja kasetowa 1994)/ “Changes” (wersja CD poszerzona 1995). Ostatecznie wokalistą zespołu został Tomasz Różycki.
Pierwszy album “Baśnie” ukazał się pod koniec roku 1990 i zawierał muzykę utrzymaną w stylu neoprogresywnym, w klimacie zbliżonym do dokonań wczesnego Genesis. Płyta w całości śpiewana była po polsku. Krążek zyskał bardzo dobre recenzje i w 1992 roku ukazał się nakładem włoskiej wytwórni Vinyl Magic. Wkrótce po wydaniu “Baśni” grupę opuścił Różycki, a posadę wokalisty objął Zbigniew Bieniak, z którym Collage zagrał wyjątkowo udany (według słów muzyków) koncert na festiwalu Jarocinie. Dwa lata później nastąpiła kolejna zmiana w składzie – wokalistą został Robert Amirian. W składzie nagrano płytę “Nine Songs of John Lennon” z własnymi aranżacjami wybranych utworów Johna Lennona. W 1994 roku dla holenderskiej wytwórni SI Music nagrano album “Moonshine”. W kolejnym roku dzięki firmie Roadrunner Records płyta trafiła na rynki całego świata, w tym do Japonii i Korei, gdzie również w niedługim czasie wznowiono “Nine Songs of John Lennon”, a pozostałe albumy znalazły się w dystrybucji japońskiej firmy Marquee. Krążek “Moonshine” odniósł ogromny sukces artystyczny i do dnia dzisiejszego uważany jest za jedną z najważniejszych płyt lat 90. w tym gatunku.
W latach 1994-1995 Collage dwukrotnie towarzyszył Fishowi podczas koncertów w Poznaniu, Wrocławiu, Zabrzu i Warszawie. W 1995 roku ukazała się płyta “Changes” zawierająca wczesne nagrania grupy, a na przełomie 1995/1996 roku ostatnia jak dotąd płyta “Safe”. Wkrótce potem zespół zawiesił działalność, a muzycy w tym czasie współpracowali z innymi wykonawcami, między innymi z Anitą Lipnicką, a także ukazały się płyty solowe członków zespołu. Jesienią 2002 roku Collage wznowił na krótko działalność na jeden koncert pamięci Tomka Beksińskiego. Po rozpadzie Collage w 2003 roku muzycy zespołu utworzyli dwie nowe grupy: Believe (Gil, Różycki, Zawadzki) i Satellite (Szadkowski, Amirian, Palczewski). W roku 2004 ukazał się koncertowy DVD “Living In The Moonlight”.
W 2013 roku zespół reaktywował się po 10 latach przerwy z nowym wokalistą Karolem Wróblewskim. Pierwszy koncert zespołu odbędzie się 26 października 2013 roku, w Warszawie podczas Warsaw Prog Days II.

Progresja, Kaliskiego 15
Otwarcie bram nastąpi o godzinie 18, koncerty zaczynają się od godz. 19.
Bilety w cenie 60 zł/80 zł za karnet na festiwal.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.