Facebook Google+ Twitter

Już na jesieni ruszy budowa rosyjskiego gazociągu South Stream

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-16 12:01

Już na jesieni może ruszyć budowa rosyjskiego gazociągu South Stream. Jest to projekt konkurencyjny dla forsowanego przez Unię Europejską gazociągu Nabucco.

Rosyjski wicepremier Wiktor Zubkow zapowiedział, że prace przygotowawcze do budowy gazociągu South Stream mogą zostaną zakończone do września i że wtedy będzie można rozpocząć prace budowlane.

Gazociągiem południowym rocznie ma płynąć 31 miliardów sześciennych błękitnego paliwa z Rosji i Azji Centralnej, przez Bułgarię, Serbię, Węgry do Włoch i Grecji. W razie potrzeby rurociągiem mogłoby płynąć nawet 63 miliardy sześcienne gazu rocznie. Budowa gazociągu powinna zakończyć się do 2015 roku.

Inwestycja pochłonie 20 miliardów euro. South Stream jest jednym z dwóch głównych rurociągów, które chcą wybudować Rosjanie. Drugim jest Gazociąg Północny , który ma zostać poprowadzony po dnie Morza Bałtyckiego. Moskwa chce dzięki tym projektom umocnić swoją pozycję głównego dostawcy gazu na Starym Kontynencie.

Konkurencyjny dla Rosji projekt Nabucco, wspierany przez Unię Europejską, na razie jest w fazie projektu, ponieważ brakuje środków na jego budowę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.